Merhaba arkadaşlar,

Bu sayıyı hazırlarken domuz gribi, gündemde olan konulara yer vermeden edemezdik ancak dosya konusuna bir türlü karar veremiyorduk. Derken Adalet Bakanlığı’nın yılın ilk yedi ayındaki kadın ölümlerini içeren raporu elimize ulaştı. Bu ürkütücü rapora karşı kayıtsız kalamazdık. Detay’ı hazırlayan yürütücü ekibin dört kadından oluşmasının da etkisiyle tüm reflekslerimizi aynı noktaya odakladık: kadına yönelik şiddet! Erkek egemen kültür tarafından şiddete uğrayan kadının Devlet tarafından sahiplenilmediği, medyanın bu şiddeti nasıl ele aldığı büyüteç sayfalarında.

Hergün tertışmasak bile hukukun aksayan yönlerini Güler Zere ve Engin Çeber davalarının avukatı Taylan Tanay ile konuştuk.

Kültür-sanat sayfalarında da kadına yönelik şiddet konusunda duyarlılık geliştiren ve bu bağlamda 2. Namus Oyunları Festivali’ni düzenleyen garajsitanbul’u ele aldık. Sinema sayfasını kült filmlere ve yönetmenlere ayırmaktansa, kendi çizgisini oluşturmaya başladığı sırada beyin kanaması geçiren ve hala tedavi gören arkadaşımız Aydın Öztek ve filmlerine ayırdık.

Hazır okul içindeki değerlerimize yönelmişken içimizdeki yazar Aşkın Yücel’i ve fotokopiyle çoğaltıp dağıttığı romanlarını kitap sayfalarında ele aldık.

Detay’a ufak bir yenilik daha getirip bulmaca köşesi hazırladık. Cevaplar Detay’ın içinde gizli!

Son olarak, zengin ve renkli haberleriyle Nanik yapılacak bol malzeme sunan Türk gazetelerine teşekkürlerimizle…
Pınar Yurtsever