Gelişen teknoloji sayesinde herkes gelişmiş fotoğraf makinalarına kolayca sahip ola dursun, geçmişten kopup gelen basit ve ucuz Lomo fotoğraf makineleri kendi trendini yaratıyor.
Haber: çiğdem toparlak

İçinde bulunduğumuz hızlı zamanlar insanda kafa karışıklığı yaratırken diğer yandan da hayatlarımızı takip edilmesi zor fotoromanlara çeviriyor. Fotoğraf sanatı fotoromanın karelerini somutlaştıran ve insanın hatırlamasını sağlayan bir sanat olarak öne çıkıyor. Tekniğin de yardımıyla hepimizin ellerindeki dijital, belki biraz meraklıysak ta, DSLR profesyonel makinelerimizle ortalıklarda dolaşıp etrafta gördüğümüz birtakım şeyleri sınırlı bir kareye sığdırma çabası gösteriyoruz. Öte yandan Japon turistler fotoğraf makinelerini ellerine aldıklarından beri hafif bir rahatsızlık yaratan sıradan olma, her şeyin fotoğrafını çekme trendi, hepimizin ağzında bir kabak tadı bırakmaya başladı. İşte tam bu sırada imdadımıza eski unutulmuş dost, yeni günün mütevazı starı “lomo”lar yetişti. İmkânları az gibi görünen bu basit makinelerin vaat ettikleri talihimizin sınırlarıyla doğru orantılı olarak arttığı için kafamızda yarattığı cazibe göz ardı edilemez.

Nereden geldi bu lomolar?
İnanması zor ama her şey basit ve bir o kadar da etkileyici Japon malı bir  fotoğraf makinesiyle başladı. Lomo (Leningrad Optik ve Mekanik Fabrikası) yöneticileri kamerayı yakından incelediler ve Rus Halkı’nın buna benzer basit, ucuz ve işlevsel bir makineye ihtiyaç duyduğunu fark ettiler. Daha önceleri KGB için casusluk malzemeleri üretmek dahil birçok optik ürünü üreten fabrika büyük bir süratle makinenin benzer gelişmiş bir halini  büyük miktarlarda üretmeye başladı. Artık her Komünistin – Lomolar üretildikten sonra Vietnam , Küba ve Doğu Almanya’da ki ‘yoldaş’lara da ulaştırıldılar – Karadeniz kıyısındaki yaz tatillerini fotoğraflayacağı kompakt bir 35mm Lomo LC –A ‘sı olacaktı. Bütün bunlar olurken tarihler 1984’ü gösteriyordu.

O şimdi bir süper star
Lomoların aile konseptli bir ürün sınıfından, yeni bir fotoğrafçılık akımına dönüşmesi 1991 yılını buldu. Dönüşme ivmesini verenler ise demokrasiyle yeni tanışan Saint Petersburg fiehri’ni ziyarete gelen Viyanalı bir grup genç oldu. Eğlence peşindeki gençler şehirdeki bir ikinci el dükkânından buldukları lomolardan birkaç tane alıp tatillerini bunlarla fotoğraflamak istediler. Fotoğrafları çekerken vizörü pek kullanmadılar, odaklamayı ve ışığı dert etmeksizin gördükleri her şeyin fotoğrafını çektiler ve ülkelerine bir çanta dolusu fotoğraf filmiyle döndüler. Tabedilme sürecinden sonra ortaya çıkan fotoğraflar ise herkesi hayrete düşürdü: muhteşem şekilde odaklanmış veya tamamen odaksız, yoğun ışık patlamaları plansız gölgelerle dolu şaşırtıcı fotoğraflar. Adeta bu lomoların içine ruh kaçmıştı ve siz neyi çekmek isterseniz çekin onlar kendi istedikleri şekilde fotoğrafı şekillendiriyorlardı. Bu noktadan sonra bu fotoğrafların nereden çıktığını sorgulayan eş-dost, akraba yoluyla lomolar yayıldı, herkes lomolara sahip olmak istedi ve en sonunda Lomografi derneği kuruldu.
Sovyetlerin dağıldığı tarihlerde Lomo fabrikasının St. Petersburg’daki yetkilileri üretimlerin maliyetleri karşılamayacağı gerekçesiyle fabrikayı kapatmaya karar verdiler. Fakat azimli Viyanalı Lomo severler o zamanlar St. Petersburg valisi olan Vladimir Putin’i (evet, şimdi Rusya Devlet başkanı olarak tanıdığımız Putin) araya sokarak fabrikanın kapanmasını önlediler.
İlk lomogrofi sergileri 1994 yılında Moskova’da New York’la eş zamanlı olarak açıldı. Bunu Almanya’da ilki açılan ve daha sonra diğer ülkelerde de türeyen Lomografi elçilikleri ,(Türkiye’de de bir tane var)  Lomogrofi gezileri ve faaliyetleri izledi.

Yaman Çelişki
Günümüze geldiğimizde Lomocuların da boş durmadığı kendini geliştridiği yeni çıkan lomo çeşitlerinden anlaşılabiliyor. 4 mercekli dolayısıyla 4 pozu aynı anda veya sırayla çeken lomolardan tutun balık gözü merceklere kadar birçok değişik özelliği olan lomolar üretiliyor.
Aslına bakarsanız lomolar başından beri basitlikleri ve ucuzlukları ile meydan okudukları kapitalist sisteme günümüz itibariyle yenik düşmüş ve adeta bu sistemin bir nesnesi haline gelmiş durumdalar. Artan çeşitler ve fotoğraflarda çıkan sonuçların farklılığı yeni insanları lomolara yönelttikçe ebay’de satılan makine fiyatları 200 dolarlara kadar çıkıyor. Bir zamanlar tatilde ailesinin fotoğrafını çekerken yakalayacağınız bir Rus’a elindeki Lomo’nun geleceğin trendi olacağını söyleseydiniz muhtemelen büyük bir kahkahayla yanıt alırdınız. fiimdi ise lomogrofi derneği ilk lomo LC – A ‘nın üretiminin 25. yılı kutluyor. Lomo sahipleri internette oluşturulan Lomo dünya arşivinde, makineleriyle belgeledikleri hayatlarını ifşa ediyorlar. Herkese iyi lomolamalar.

10 Altın Lomography Kuralı
1. Kameranızı gittiğiniz her yere götürün. Nerede ne ile karşılacağınızı asla bilemezsiniz.
2. Kameranızı günün her saati kullanın, gündüz ve gece. Çünkü her anın ayrı bir hissi var.
3. Kameranız hayatınızın akışını engellememeli; onun bir parçası olmalı. Tıpkı yemek, içmek, konuşmak, yürümek, düşünmek gibi...
4. Kameranızı farklı açılarda tutun. Deklanşöre basarken, ne çektiğinizi görmek zorunda değilsiniz.
5. Kameranız elinizdeyken, yakınlaşmaktan korkmayın. İçinizde fotoğraf çekme arzusu oluşturan nesne ya da kişiyi mümkün olduğunca yakın markaja alın.
6. Düşünmeyin! Kameranızı alın, dışarı çıkın ve önünüze geleni çekin.
7. Hızlı olun! Saniyenin onda biri bile önemli. Ayarlarla vakit kaybetmeyin.
8. Film üzerine ne kaydettiğinizi önceden bilmek zorunda değilsiniz. Rastlantılara izin verin. Hayatın keyfini çıkartmaya bakın.
9. Sonradan da... “Aaa! O ne? Bunu ne zaman çekmişim? Nerde çekmişim?” Beyninizi bu tür sorularla meşgul etmeyin.
10. Kuralları kafanıza takmayın. 10 Altın Kural’ı unutun. Canınız ne istiyorsa, onu yapın.


Lomo etkisi yaratmanın başka yolları var mıdır?
-Elbette vardır. Hâlihazırdaki manüel fotoğraf makinelerinde kullanılanın renkli negatif film yerine pozitif dia kullanmalısınız. Sonrasında filmlerin banyosunu negatif film banyosu yerine pozitif diaların kimyasallarıyla yaparsanız, fotoğrafçılık diliyle “çapraz işlem” yaptırmış olacaksınız ve lomo/holga / diana gibi rus kardeş makinelerin yaptığı etkiyi yakalayabileceksiniz.
- Photoshop programının alien skin exposure eklentisi fotoğraflarda lomo etkisi yaratabiliyor.