İstanbul  Büyükşehir Belediyesi (İBB) öğrenci bursu ödemelerini geçen aralıkta kesti. Birçok öğrenci mağdur oldu.  Oysaki, CHP'nin başvurusuyla burs verebilen kuruluşları düzenleyen kanunda (belediyeler hariç) ibaresini kaldıran Anayasa Mahkemesi kararı Resmi Gazete’de ancak mart ayında yayımlandı.
Haber: ramazan durak, gizem karakaya

Gün geçmesin ki politik çekişmeler sonucu birileri mağdur olmasın. Bu sefer mağdur öğrenciler. En temel günlük ihtiyaçlara gelen zamlarla vurulan halk, üniversiteye gönderdiği çocuklarını zar zor okutmaya çalışıyor. Bu zor koşullarda bel bağladıkları burslar da siyasi çekişme malzemesi haline gelince, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nce taahhüt edilen bursları kesilen öğrenciler kış ortasında soğukta kaldı.
En iyimser tahminle aylık geliri 500 TL'de kalan kendi şehrinden uzak İstanbul'da yaşayan ortalama bir üniversite öğrencisinin ev - ulaşım - yemek masraflarına ayıracağı toplam bütçe 500 TL. Peki bu öğrenci arkadaşlarıyla sosyalleşip kültürel gezilere veya konserlere hangi biriktirdiği parasıyla katılacak?
Bu koşullar altında siyasi çıkar ve oy malzemesi haline gelen öğrencilerin alacağı 100 TL'lik İBB bursu da sekteye uğradı. İBB öğrencilere attığı e-postada ödememe sebebini şu şekilde açıklıyor:
"Ana muhalefet partisi CHP’nin yaptığı iptal başvurusunu görüşen Anayasa Mahkemesi, belediyelerin burs vermesine imkân sağlayan ilgili yasa maddesini iptal etti. Böylece belediyelerin burs vermesi, yasal dayanaktan yoksun hale geldi."
Durum gerçekten İBB'nin iddia ettiği gibi mi? Ocak ayında katıldığı "Genç Bakış" programında konuşan Kemal Kılıçdaroğlu, gelen sorular üzerine, "Bursların iptal edilmesi diye bir şey söz konusu değil, sadece bursları dağıtan isimlerin değişmesi söz konusu" demişti ve bursların dağıtımını Kredi Yurtlar Kurumu bünyesinde, tek elde toplamak istediklerini belirtmiş, belediyelerin listeleri KYK'ya iletebilecekleri ve öğrencilerin aldıkları bursların, karar yürürlüğe girdiği tarihten itibaren KYK tarafından ödenmeye aynı şekilde devam edeceğini aktarmıştı.
Bir üniversite öğrencisinin, bursların iptal olmasıyla ilgili rahatsızlığını bildirmesi üzerine, Kılıçdaroğlu, kararın henüz yürürlüğe girmediği, bursların şu anda aynı şekilde belediyelerden alınmaya devam edilebileceğini söylemiş, eğer belediyeler bursları ödemeyi halihazırda durdurmuş iseler, bu durumun siyasal bir amaç taşıdığını ve belediyelerin, CHP'nin önergesi sebebiyle böyle bir sonucun oluştuğu imajı yaratarak siyasal rant elde etmeye çalıştıklarını da sözlerine eklemişti.
Diğer burs veren belediyelere bakacak olursak, İzmir Büyükşehir Belediyesi (CHP'li) bursları vermeye şubat ayında devam etti. Öte yandan bir AKP'li belediye olan İzmit Büyükşehir Belediyesi de bursları yatırdı. Acaba bu kurumlar kanun dışı bir şey mi yaptılar? İBB'nin bu noktada bursları vermeyişi yasal dayanaktan yoksun mu? Bu sorulara İBB'den bir yanıt gelmeyişi de kafaları açıkçası karıştırıyor.
İBB'ye bursları ödemeyi kestiği için dava açan öğrenci İlhan Subaşı da İBB'nin yaptığının yasal dayanaktan yoksun olduğunu söylüyor. Kendi açtığı davanın bile siyasal malzeme haline getirilmeye çalışıldığını söyleyen Subaşı, "Bu dava siyasal bir dava değil. Bu davanın tek amacı var, o da öğrencilerin burslarının söz verildiği şekliyle ödenmesini sağlamak. Hukuki bir engel yok bunun önünde" diyor.
Ocak ayından beri bursların verilmeyişini İBB önünde protesto eden bir grup öğrenci de burslar verilene kadar bu savaşlarına devam edeceklerini söylüyorlar.
Sonuç ne olur bilinmez, ama halk arasındaki ve üniversite öğrencileri arasındaki "CHP yüzünden burslar kesildi" algısını yerleştiren AKP'liler, seçim öncesinde öğrenci oylarını kendi lehlerine çevirmeyi başardılar. Üniversite öğrencisi olup da olaylara at gözlüğüyle bakan mağdur birçok öğrenci de okumaktan ve olayların aslını öğrenmekten kaçınıyor.

Yasemin Şenocak
İstanbul Üniversitesi Hukuk
Bir süre önce bu nedenden ötürü dilekçe vermek için belediyeye gelmiştik. Ama maalesef ben ve 32 arkadaşım gözaltına alındık.Biz bursunu alamayan 50 bin öğrenci adına buradayız ve bu rakam sadece İstanbul için geçerli. Türkiye çapında düşündüğümüzde bu sayı daha da fazla.

Fatih Aktoprak
İstanbul Üniversitesi
Makine Mühendisliği

Gün boyunca evrak teslimi için bekleyip herşeyi tamamladıktan sonra , belirtilen tarihte hesaplarımıza baktığımızda bakiyemiz “0” olarak gözüküyordu. Bize gecikmeli de olsa bursların yatırılacağı sözü verilmişti oysa ki. Bu hayal kırıklığını ellibin ile çarpın. 50 bin öğrenci aynı durumu yaşadı. 100 lira herkese göre farklı şeyler ifade ediyor. Kimine göre yemek, kimine göre 10 günlük geçim masrafı kimine göre defter kitap parası. Bursların kesilmesinin bizleri bu zorunlu ihtiyaçlarımızdan kısmen alıkoyduğunu söyleyebilirim.

Neval Kösedağ
İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya

Bursumun  ödenmemesiyle bir süre yurttan çıkmak zorunda kaldım. Çünkü yurda yazılırken ödemeler için bursuma güvenmiştim. Ben şanslıydım başka bir yerden burs bulup yurda devam edebildim ama aynı durum diğer arkadaşlarım için geçerli değil.