Halit İnanç okulumuzun Güvenlik Vardıya Müdürü. Çevrimiçi'ne bu ay dahil olan İnanç, okuldaki çalışma temposu, GSÜ ziyaretçi yasağı ve iş sonrası yaşamı ile ilgili sorularımızı yanıtladı.
Haber ve fotoğraf: barış mumyakmaz

Aynalı polis gözlükler, geriye taranmış briyantinli saçlar, her daim ciddi ve kendinden emin bir duruş... Halit İnanç bir çok GSÜ'lü için “güvenlik” denince akla ilk gelen isim. Her ne kadar bir yandan güven verse de, öte yandan onun vardıyasında hiçbir ziyaretçinin okula giremeyeceğini adı gibi biliyor GSÜ öğrencisi. Oysa ki, İnanç'ın bu konuda hiçbir eksiği yok, hatta fazlası var: İşini kusursuz yapıyor, insiyatif ve risk almıyor. İşte bu “biyonik adam”ın portresi:

GSÜ'ye ilk gelişiniz nasıl oldu?
Kasım 2007'den itibaren GSÜ'de çalışmaya başladım. Daha önce 3 ay metroda çalıştım. TRVIP Güvenlik Şirketi'ne geçince proje olarak GSÜ'ye atandım.

Daha çok gençsiniz. Neredeyse GSÜ'de öğrenci olabilirdiniz...
Benim gibi 1985 doğumlu bir arkadaş daha çalışıyor. Genelde çalışanların yaş ortalaması böyle zaten. Hatta bir tane 1988 doğumlu bile var. Yani başka bir deyişle GSÜ'de güvenlikçiler öğrenciler ile aynı yaşta.

Güvenlik sektöründe çalışmaya nasıl başladınız? Hayaliniz miydi?
Güvenlikçi olmak istemiyordum. Askerden dönünce babamın ısrarı üzerine kurslara katıldım ve bu alanda çalışmaya başladım.

Okulda bir gününüz nasıl geçiyor?
Mesaim çok yoğun geçiyor. Sürekli okulda dolanmam gerekiyor. Proje müdürü, vardiya amiri ve güvenlik görevlisi diye 3 ayrı kategori var. Günde 12 saat çalışıp 24 saat dinleniyoruz. Sert gibi gözüküyoruz sanırım. Aslında biz aramızda sürekli şakalaşırız. Gün içinde bazı olaylar bizi  gerse de, neşeli olmaya çalışıyoruz.

GSÜ'deki ziyaretçi yasağı yüzünden öğrenciler tepkili. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Öncelikle bir konuyu açıklığa kavuşturmak gerekiyor. Bazı öğrenciler kapıdaki uygulamaları kafamıza göre yaptığımızı zannediyorlar. Aslında biz Genel Sekreterlik bize ne dediyse onu yerine getiriyoruz. Ayrıca, kapıda sorun çıktığında bazen toleranslı olmamız gerekebiliyor. Sanırım öğrenciler bizi turnike sistemi yerleşince anlayacaklar. Çünkü turnike tolerans tanımaz.

Siz “değerimizi anlayacaklar” diyorsunuz ama öğrenci eylemleri sizi de hedef alabiliyor...
Evet, eylemler bize karşı da oluyor. Bazıları bizi yıldırmaya çalışıyor ama biz buna izin vermeyiz. Okula arkadaşlarını sokabilmek için çok yaratıcı yöntemlere başvuranları gördük. Bir kişiyi üzerinde Brad Pitt'in resmi bulunan sahte kimlik belgesi ile yakaladık. Düşünebiliyor musunuz? Şimdiye kadar kimseyi ne rencide ettik ne de ilerde etmek istiyoruz. Biz de öğrencilerle sorun yaşamak istemiyoruz. Ama kapı konusunda son karar üniversite yönetiminin. 

Peki, şimdiye kadar GSÜ'de hiç ciddi bir güvenlik sorunu oldu mu? Böyle bir tehlike var mı?
Şu ana kadar GSÜ'de tehdit edici hiçbir olay gerçekleşmedi. Böyle bir şey olsa bile biz bunun üstesinden gelecek donanımdayız.

Ciddi duruş ve haraketlerinizden okulda sizi Terminatör 2'ye benzetenler var...
Yalnızca Terminatör 2'ye değil Rocky 4'teki Rus boksöre de benzetmişti birisi. Ne diyebilirim ki, insanlar çift yaratılmıştır. Aslında çok da ciddi durmam her zaman. Günlük hayatımda hiç takım elbise giymem. Doğrusunu söylemem gerekirse, bu işe başlayana kadar takım elbisem olmamıştı!

Neyse, çetrefilli konuları bir kenara bırakalım. Bir güvenlikçinin iş sonrası hayatı nasıldır?
İşim bitince nöbeti olmayan arkadaşlarla ya Ortaköy'e ya da Taksim'e gidiyoruz. Ayrıca Galata Köprüsü'nün altında da takıldığımız yerler var. Evim Bayrampaşa'da, yani uzakta. Eve ancak yatmaya gidiyorum desem yeridir. Ayrıca, Beşiktaş'lıyım. Maça pek gitmem ama televizyonda golleri izliyorum. 

Hep merak edilir. Bir güvenlikçi yalnızca aksiyon filmi mi seyreder?
Her filmi izlerim. Ancak aksiyon ve çok şiddet içeren filmleri pek tercih etmem. Aslında eskiden daha agresif bir insandım. Kavga ederdim. Ama askerden sonra her şey değişti. Yepyeni bir insan oldum.

Gelecekte işinize devam edecek misiniz ve bu konuda bir idolünüz var mı?
Güvenlik alanındaki geleceğimi zaman gösterecek. Ancak bu meslekte kendime idol aldığım kimse yok. Ben kendim gibiyim. Ama öteki yandan İsmail YK'nın ızbandut gibi korumalarını görünce kendimi garip hissediyorum.