Mizah dergisi Uykusuz’un yazar-çizerlerinden Alpay Erdem, son zamanlarda stand-up’larıyla da gündemde. Her hafta dergide çizip yazarken, aynı zamanda birçok farklı şehirde “Hasta Ruh” adını verdiği stand-up’larıyla sevenleriyle buluşuyor. Kendisiyle gösteri öncesi söyleşi yapma imkânı bulduk.

Röportaj: Öykü Nur Akkol Fotoğraf: Şeyma Gelen

Ö.A. Son üç yıldır karikatürist-yazar kimliğinizin yanında komedyen olarak da anılmaya başladınız. Stand-up süreci nasıl başladı?
A.E. Çok ilginç başladı. Bundan altı yedi sene önce, masa başında çizim yapan, biraz da mutsuz bir adamken, eşim, Özlem’im öğrenciyken bazen ziyaretine gidiyordum ve onun öğrenci evinde çok eğleniyorduk. Bir süre sonra arkadaşları “Alpay geliyor, çok eğleneceğiz” demeye başladılar ve o ev dolmaya başladı. Ben de “ya ben komiğim galiba” diye düşündüm ve bir iki ay kadar çalıştım; ama olmadı, vazgeçtim. Ardından çalışmış olduğum stand-up malzemelerini Kemik’te, sonra da Penguen’de yazmaya başladım. Aradan yıllar geçti, bu iş tekrar gündeme geldi. Bu sefer yazdıklarım bana yol gösterdi. Zor bir süreçti, çok çalıştım. Şanslıydım da, bu işe başladığımda Old City Comedy Club açıldı. Burası benim için “er meydanı”dır. Aslında bu iş henüz duyulmadı. Bundan çok memnunum. Ben bu üç yıllık süreçte küçük bir kitleye gösteri yaparak, kendimi geliştirdim. Tabii çok eleştirdiler; ama ben hiçbir zaman eleştirilere kızmam, hep alabileceğimi alırım eleştirilerden.
Ö.A. Sizi izlemeye gelen kitleyi dergiden takip edenler mi oluşturuyor?
A.E. Genelde öyle; ama beni hiç bilmeyenler de oluyor, takipçilerin arkadaşları geliyor falan. Mesela Denizli’de bir gösteri yapmıştım ben, bir çocuk geldi, “abi sen ne yapıyorsun?” dedi, dedim dergide yazıyorum, bana “ben bundan sonra o dergiyi okuyacağım” dedi. Bu benim çok sevindiğim bir hadisedir.

Ö.A. Her gün farklı şehre gösteriye gidiyorsunuz, çok yoğun bir tempo. Verimli oluyor mu gösteriler?
A.E. Tabii oluyor, bence mümkün olduğunca çok yapmak lazım. Futbol gibi bu iş, ne kadar yetenekli bir oyuncu olursan ol, sahaya çıkmazsan futbolcu olmanın imkânı yok. Bu iş de öyle.

Ö.A. Gösteriler tam gazla devam ederken, bir yandan dergi de devam ediyor, ikisi bir arada nasıl yürüyor?
A.E. Ben hep dergiye çalışmasını ilk teslim edenlerdenimdir. Üç dergide birden çalışırken, hatta editörlük yaptığım dönemde bile bu böyle oldu. Gösterilerle dergiyi dengede tuttuğuma inanıyorum.

Ö.A. Yarattığınız karakterler nasıl ortaya çıkıyor?
A.E. Onu bazen bilemiyorsun. Örneğin “İsmail Hasta Ruh” en önemli karakterlerimden biridir, onu ben acemiyken hep yan karakter olarak çizerdim. Bazen tip yaşamak istiyor. Sonrasında ona böyle uzun öyküler yazmaya başladım, öyle gelişti. “Kamil seven adam”, “Top canavarı”, “Şevki Teyze”, “Çocuğunu Dürbünle İzleyen Adam” vs… Hepsinin en önemli ortak özelliği tamamen tip olmaları. Tip yaratmak çok zordur, benim de buna yeteneğim varmış işte.

Ö.A. Bu tipleri özleyenler, sitem edenler oluyor mu?
A.E. Tabii oluyor; ama örneğin “Çocuğunu Dürbünle İzleyen Adam” bitmiş bir tiptir. Bitti; çünkü ben artık çizerken keyif almadığımı hissettim. “Top Canavarı” miadını doldurdu. Bitmeyecek olanlar da var, dinleniyorlar diyebilirim; çünkü bence tipin dinlenmesi de çok önemli.

Ö.A. Ekşisözlükte bir yazar “hiç büyümeyen afacan” demiş sizin için, web sitenizde de “on yedi yaşındadır” yazıyor, neden?
A.E. Kafa yaşım o çünkü. Reşit bile sayılmam, her yaramazlığı yapabilirim yani. Büyümeye de niyetim yok.

Ö.A. Bu yoğun iş temposunun dışında Alpay Erdem dinlenmek için ne yapıyor?
A.E. Dinlenmek için çalışıyorum ben. Bisiklete biniyorum, Yazarlar Futbol Takımı’mız var, maçlar yapıyoruz, doğayı çok seviyorum, bisiklete binemezsem yürüyüş yapıyorum. Hiç olmadı evi temizlerim. Durmak yok!

Ö.A. Peki, çok teşekkür ediyoruz bu güzel söyleşi için. Size kolay gelsin, bol seyircili gösteriler dileriz.
A.E. Teşekkürler.

Biz kendisini sahnede izledik ve çok beğendik. İzlemek isteyenler her Perşembe saat 9’da Taksim Old City Comedy Club’da izleyebilirler. Ayrıca facebook fan sayfasında kendisiyle ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.