Bedelli askerlik son zamanlarda gündemden düşmeyen bir konu. “Acaba bu durumdan yararlanabilecek miyim?” diyenler, “askerliğini gerçek anlamıyla yapmayanın vicdanı rahat olamaz” diyenler ve “iyi olmuş güzel olmuş ama 30 bin çok fazla” diyenler… Herkes farklı bir yorum yapmaya başlamış bir halde. Peki, askerlik ödenmesi gereken bir “vatani borç” mu? Bunun bir bedeli var mı? Varsa bedeli 30 bin TL mi? İşte Galatasaray Üniversitesi öğrencilerinin bu sorulara cevapları:

Haber ve Fotoğraflar: Begüm Abban, Seda Şahin

“Ülkeme başka şekilde katkıda bulunabiliyorsam elimde silah tutmasam da olur”

Öner ADIYAMAN - İletişim 3.sınıf 

“Ülkeme başka şekilde katkıda bulunabiliyorsam elimde silah tutmasam da olur” 

Askerliğin bedeli olabilir tabi ama belli ekonomik kriterlerle onu tabakalandırmak zor. O süreyi başka şekilde değerlendirebilecek adama başka bir imkan sunulmalı. Mesela çok büyük bir şirketin CEO’su erken yaşta 60 bin de versin o problem değil. Ülkeye başka şekilde katkı sağlayacaksa askerlikte zaman harcamasına gerek yok. Bir yandan da er olmanın bir meslek eğitimi gibi düşünülebilir. Vasıfsız elemanların da askerlik tecrübesi edinmesi gerekiyor. Üniversite ,hatta lise bile okuyamayan insanların sosyal çevrelerinde eksiklik olabiliyor. Askerlik onu yanlış da olsa dolduran bir faktör. Askerlik olmalı, bedelli askerlik de ülkeye katkısına göre kategorize edilebilir bence. Zengin çocuğu parasını versin de askere gitmesin demiyorum ama onun denetimi bir şekilde olsun diyorum. Aslında ben askerliğe karşıyım ve yapmak istemiyorum. Mümkünse ülkeme başka şekilde katkıda bulunabiliyorsam elimde silah tutmasam da olur diye düşünüyorum. Orduya ya da devlete vergiymiş ya da borçmuş gibi ekonomik düzeyime göre bir miktar para verip bu şekilde hizmet edebilirim .


Fırat GÜNDOĞDU - Bilgisayar Mühendisliği 4.sınıf 

“Artık ordudan ziyade ekonomi güçlü olmalı”


Askerliğin zorunlu bir hizmet olmasına olumlu bakmıyorum. Tamam Türkiye’nin jeopolitik konumu sebebiyle her yerden tehdit altında olduğundan askerlik önemli bir mesele ama soğuk savaşlar var artık ve ordudan ziyade ekonominin güçlü olması lazım. Savaşları kazandıran bir şekilde ekonomi oluyor. Açıkçası ben askere gitmek istemiyorum. Keşke askerliğin bedeli olmasa da kimse gitmese. Elimde olsa da bedelli bana vursa 30 bini bulur bedelli askerlik yaparım. 30 bin şartlara bakılıyorsa normal gibi duruyor. Her şeyin bir bedeli var aslında mesela yurtdışında yaşayan vatandaşlar için de bu söz konusu. Onlara askerlik bedeli 10 binden 20 bin Euro oldu sanırım ve askerlik yapmaları demek oradaki hayatlarını bırakıp 1-1.5 yıllarını burada harcamaları anlamına geliyor. Onlar için de zor bir durum. Benim 30 bin fazla diyebilmem için öncelikle bütün ekonomik ve siyasi duruma hakim olmam lazım ne yazık ki değilim. O yüzden hayır kesinlikle 30 bin değil diyemiyorum. 30bin caydırıcı ve biraz da göstermelik aslında. “Veremeyeceksiniz zaten gelin yapın ama çıkarmadı da demeyin” demek için yapılmış bir uygulama bence. “Veremeyen paşa paşa gelecek, verebilen de versin bir şekilde kullanırız” demek.

 
Burcum İNAL - Felsefe 3.sınıf
 
“Askerliğin meslek haline dönüşmesini isterdim” 
 
Kendi yakınlarımı ve verilen kayıpları düşününce askerlik Türkiye’de bedeli olmalı. Bedelli askerlik sistemi güzel ama eşit şartlarda olduğu sürece çünkü haksızlığa yol açıyor. Kimi insanlar para verip askere gitmezken kimi veremiyor ve gitmek zorunda kalıyor. Bedelli askerlik sisteminden herkes eşit şartlarda faydalanabilmeli. Aslında Türkiye’de askerliğin meslek haline dönüşmesini isterdim yani isteyenin yapabileceği bir iş olmasını. Bunun için önerebileceğim bir çözüm yok ama devletin böyle bir sistem oturtması ve herkesin eşit şartlarda faydalanabilmesi gerekir.


Merve ALTINTAŞ - İktisat 3.sınıf
 
“Kariyer düşünenler için bedelli askerlik bir çözüm.” 
 
Bedelli askerliği açıkçası mantıklı buluyorum. Kendi okulumuzu düşünürsek burada 6yıl öğrenimine emek harcayan insanlar var. Bunu heba edip 1-2 sene askerliğe gidip tekrar kariyer hayatına atılıyorlar ve bu erkekler için büyük bir kayıp. Bedelli askerlik bunun bir çözümü özellikle iş dünyasına atılmak isteyenler ve kariyer düşünenler için. Kime sorsanız
askerliği hayatında bir kayıp olarak düşünüyor. Askerliğin mantığı nedir onu da bilmiyorum. Dolayısıyla askerliğin mantığını da sorgulamak lazım. İktisatçı olarak düşündüğüm niye 30 bin yapıp belli bir kesime hitap ediliyor. Eğer amaç şehit ailelerine yardımsa; bunu 10-20 bine düşürseler ödenmesi kolaylaşır, daha çok banka kredisi açılır ve sürümden daha çok para elde edilebilir.
 
 
 
 
Beste Sezen ATEŞPARE - Felsefe 3

“Önemli olan o “nedenlerle” savaşmak değil, o nedenleri ortadan kaldırmaktır.” 
 
Askerlik bence zorunlu tutulması gerekilen bir olgu değildir. Askerliği yapmak isteyenlerin
yöneleceği bir durum olmalıdır. Herkes askerlik yapacak durumu, psikolojiyi, kondisyonu
kendinde görmeyebilir ve bu oldukça normaldir. Üstelik, ülkemiz şartlarına baktığımızda
da bazı bölgelerde yapılan askerliğin daha zor ve baskı altında geçtiği de bir gerçektir. Askerliğin yapılması için bazı nedenler öne sürülse de, önemli olan o “nedenlerle” savaşmak değil, o nedenleri ortadan kaldırmaktır. Para verip bundan muaf olmak yerine, başka bir uygulama getirilip, askerlik yapmak istemeyenler kamu hizmetine yönlendirilebilir.
 
 
 
 
 
 
Ömer Ali ÜNAL - İletişim 3.sınıf
 
“Bu uygulamanın bir geçiş aşaması olduğunu düşünüyorum.”
 
Bedelli askerlik için seçim yatırımı diyenler var ayrıca belli bir kesimi de kayırıyor. Dünya konjonktüründe yeni dünya düzeninde askerlik daha çok profesyonel iş olarak görünüyor. Türkiye’nin de NATO’nun etkisiyle bundan geri kalması düşünülemez. Bütün
Türk ülkelerini askerlerin kurduğunu görüyoruz, Türkiye Cumhuriyeti de aynı şekilde. Asker geleneği çok güçlü olan bir toplum Türk halkı ve paralı askerliğe hazır değil. Bu uygulamanın bir geçiş aşaması olduğunu düşünüyorum. Bunun bir ileriki adımı askerliğin kısaltılması daha çok profesyonel askerliğe geçiş ve sonraki adım ise tamamen askerliğin paralı olup isteyenlerin gidip ücret karşılığında askerlik yapması olacağını düşünüyorum. İhtiyaç neyse profesyonel ordunun hangi branşlarda ne kadar ihtiyacı
varsa o belirlenir bununla ilgili makul bir ücret olabilir, bedelli askerlik. Ben vicdani ret hakkımı kullanmak istiyorsam bununla ilgili toplum hizmeti yapabilirim ve giderim Hakkari’ye öğretmenlik yaparım. Asker silahı altına alınmak zorunda kalmamak istiyorum, bunun yanında askerlik yapanlara belirli bir ücret verilebilir.
 
 
Utku CAN - İktisat 3.sınıf
 
“Askerliğin parasallaştırılması, askerlik mantığına uyar mı?”
 
Bedelli askerlik hükümetin çıkardığı; belki bir kandırmaca, belki de mantıklı bir hamle. Bunu iyi düşünmek gerekiyor; hem olumlu, hem olumsuz yanları var. Bedelli askerlik, askerliği külfet olarak gören insanlar ya da eğitimlerinin sınırlandırmak ya da kariyerlerini durdurmak zorunda olan insanlar için bir yardım olabilir. Mesela askerliğin bedeli 30 bin koyuldu. Bu çoğu insan için verilebilecek , uygun bir fiyat olabilir ve kariyerlerini sürdürebilmelerini sağlar. Bunlar bedellinin olumlu yanları. Verirsin kurtulursun askerlikten, o zorlu şartlardan hatta belki insan öldürmek korkusundan. Aslında askerliğin hem psikolojik hem de maddi boyutu var. Türkiye’nin yüzde kaçı ödeyebilir bu parayı? Bu ticari bir amaç mıdır, yoksa gerçekten yapılması gereken bir şey midir? Askerliğin bedelli olması her zaman yarar sağlamaz. Bedelli askerlikten yürekten savaşmayacağından savaş sırasında zor durumda kalırsa ölüm tehlikesi olduğundan kaçar. Askerliğin parasallaştırılması askerlik mantığına uyan bir şey midir düşünmek gerekir. En mantıklısı gönülden yapılmasıdır. Zorlama ve bedel olmadan. Ayrıca bu sistem bedeli ödeyemeyen insanlar için de haksızlık olur. Kısacası tam net bir şey söylenemiyor olumlu ya da olumsuz diye. Mantığım ve zihnim bedelliye karşı çıksa da kalbim ve değerlerim evet diyor. Ben de askerlik olgusunu içimde hissetmiyorum askerlerimizin doğuda çok kolay harcandığını ve düşünmeden gönderildiğini düşünüyorum. Bu yüzden bu bedeli ödeyip bu zorunluluktan ve tehlikeden kurtulmak istiyorum.
 
 
Pelin ERGENEKON - Sosyoloji 3.sınıf

“Bedelliyi destekliyorum ama 30 bin fazla.”
 
Bugün birçok ülkede askerlik zaten zorunlu değil. Bedelli askerlik güzel ama 30 bin fazla gibi geliyor, Türkiye’de herkesin ödeyebileceği bir miktar değil. Türkiye’nin ekonomik durumunu düşünmek lazım. Kırsal kesimde yaşayan insanların gelir kaynakları sınırlı ama ben bedelliye olumlu bakıyorum askerlik çağındaki erkek arkadaşlarımın bedelli yapmak istediklerini biliyorum. Bu ücreti karşılayabilirler mi, onu da bilemiyorum açıkçası. Cumhuriyetin kurulmasından beri ordunun hep toplumun merkezinde olduğundan dolayı bu denli hayatımızın içinde olmasını desteklemiyorum. Kafamıza böyle işlemiş askerlik erkek görevi gibi. Erkeklerin de böyle bir yükü çocukluktan beri taşıdığını düşünüyorum. Askere gitmek vatani borçtur, askere gidince erkek olunur vs.. söylemleri mantıklı bulmuyorum. Tanıklık etmedim ama erkekler belki kendi aralarında bedelli askerlik yapmak isteyip de bunu söyleyemiyor da olabilir, tepkilerden korkuyor olabilirler. “Sen de erkek misin be!”gibi. Zaten Türk toplumunda hiç- bir zaman açık ve net konuşulamıyor , sürekli aşağılanma ve küçük görülme korkumuz var. Tabular yıkılmalı. En azından bu belki 5-10 sene böyle devam edecektir ama daha uzun vadede düşündüğümüzde güzel sonuçlar elde edileceğini düşünüyorum