100 GSÜ öğrencisine sorduk: Arabaların üstüne mi otursak?100 GSÜ öğrencisine sorduk:
 
Arabaların üstüne mi otursak?

GSÜ Detay Dergisi’nin bu ayki anketinde okulumuzdaki artan araba nüfusu ve park sorununu ele aldık Görünüşe göre öğrencilerin neredeyse tamamı araba yoğunluğundan şikayetçi. İşte sonuçlar:

Galatasaray Üniversitesi denince akla gelen ilk şeylerden biri manzarasıdır. Bu manzaranın tadını da en iyi merdivenlerde oturan öğrencileri çıkarır. Fakat son günlerde öğrenciler ile boğaz manzarasının arasına “araba” engeli giriyor. Üniversitedeki artan araba popülasyonu kantinin sınırlarını zorluyor. Zaten oldukça küçük olan kampus alanına öğrencilerin arabaları kesinlikle sokulmuyor. Park hakkı sadece sayıları 200’ü aşan öğretim elemanları ve idari işler mensuplarına ait. Bu sayının giderek artması ve okulda yapılan çeşitli organizasyonlara gelen arabalı davetliler merdivenlerin önündeki alanın dahi park yerine dönüşmesine neden oluyor. Okul yönetimi de bu durumdan hoşnut değil. Fakat ellerinden bir şey gelmediğini, öğretim elemanlarının arabalarını içeri almak zorunda kaldıklarını söylüyorlar. Ancak durumun böyle devam etmesi halinde kampüse girecek arabaların sayısına bir sınırlama getirilebileceğini de ekliyorlar.

Anket sonuçlarına göre öğrencilerin %96’sı durumdan şikayetçi. Büyük çoğunluk kampuse araba girişinin tamamen yasaklanmasını istiyor. Öğrencilerin %54’ü sorunun çözümü için rektörlüğe toplu dilekçe verilmesini, yüzde 22’si ise eylem yapılmasını öneriyor. Yüzde 28’lik bir gruba göre ise konuyla öğrenci konseyi ilgilenmeli. Yüzde 24’lük oranla azımsanamayacak bir kitle ise arabaların üzerine oturulmasının doğru bir çözüm olacağını düşünüyor. Zira durum böyle giderse oturacak başka bir yer kalmayacak gibi gözüküyor.

Unutmadan ekleyelim: GSÜ öğrencileri bisikletlerini de okula sokamıyorlar. Giriş kapısının karşısındaki bisiklet otoparkına bırakmaları gerekiyor. Fakat genel sekreter yardımcısı Hacer Konukçu dekanlığa verilecek bir dilekçeyle okul içinde de bir bisiklet parkı yapımının talep edilebileceğini belirtiyor.