Elbruz Bilge'nin adı İş Okulu'nda yaşayacakElbruz Bilge adına Eskişehir’in Odunpazarı ilçesinde İş Okulu açıldı. İş Okulu projesi; Elbruz’un ailesi, Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Elbruz Bilge Kardeşlik Fonu’nu kuran arkadaşlarının çabalarıyla hayata geçirildi.

Haber ve Fotoğraflar: M. Cihangir Balkır

Galatasaray Üniversitesi İktisat Fakültesi öğrencisi Elbruz Bilge’nin ölüm haberini alıp Taksim İlk Yardım Hastenesi’nde toplanan kalabalık, 26 Eylül 2009’dan bir sene sonra Eskişehir’in Odunpazarı ilçesinde yine toplanmıştı. Elbruz’un memleketi olan Eskişehir’de Elbruz Bilge İş Okulu’nun açılışındaydık ve 26 Eylül 2010’dakinden daha kalabalıktık. Elbruz adına adliyede trafik cezalarının caydırıcı niteliğe kavuşması için uğraşanlar, Elbruz adına öğrencilere burs fonu yaratmak için uğraşanlar, Elbruz adına öğrenme becerisi eksik olan çocukların okulu olsun diye uğraşanlar o gün oradaydı.

Açılışa Eskişehir Vali Vekili Ekrem Ballı, Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Ceylan, Galatasaray Spor Kulübü İkinci Başkanı Mehmet Helvacı, Okul Müdürü Mehmet Güney, Elbruz’un ailesi ve arkadaşlarının yanı sıra öğrenme becerisi eksikliği olan öğrenciler ve aileleri katıldı.

Açılışta konuşan Elbruz’un babası Fahrettin Bilge “Bir yanımız acı bir yanımız mutlulukla dolu. Bugün bu okulunaçılışını oğlumun izdivacı olarak görüyorum. Artık ailemizin yeni bir üyesi var; bu okul bizim gelinimizdir.” dedi. Okulun açılışında emeği geçen arkadaşlarının adına konuşan Uğur Yağız ise ElbruzBilge İş Okulu’nun mevcut kapasitesinin üç aylık bir emeğin sonucunda ortaya çıktığını söylerken hala birçok eksiği bulunan okula gösterilen ilginin devam etmesini ve açılışına olduğu gibi yaşamasına da destek verilmesi gerektiğini söyledi. Yağız son olarak yakın bir süre önce vefat eden GSÜ öğrencisi Arzu Çubukçu’nun sevenlerine de başsağlığı diledi.

On dersliğinde 60 öğrenciye ders verilen Elbruz Bilge İş Okulu 4 yıllık eğitimin ardından lise denginde bir diplomayla öğrencilerini mezun edecek. Spor salonu, el sanatları atölyesi, konaklama hizmetleri atölyesi, seramik atölyesi, bilgisayar odası ve yemekhanesiyle eğitim öğretim hayatına başlayan okul, öğrencilerinin kendi başlarına hayatlarını sürdürebilmelerinde önemli bir yere sahip olacak.

Elbruz’u katleden şoför serbest

Elbruz Bilge’ye 26 Eylül 2009’da Beşiktaş yaya geçidinde çarparak ölümüne neden olan minibüs şoförü Cavit Mutluçoban 5 yıl hapis cezası aldı. Mahkeme Heyeti bir yıl tutuklu kalan Mutluçoban’ı dosyanın Yargıtay’da kalacağı süreyi göz önüne alarak serbest bıraktı.

Beşiktaş’ta yaya geçidini kullanan Galatasaray Üniversitesi İktisat Fakültesi 3. sınıf öğrencisi Elbruz Bilge’yi ezen Cavit Mutluçoban’ın Sultanahmet Adliyesi’nde görülen ceza davası karara bağlandı. Sanık şoför Cavit Mutluçoban TCK’nın 85. maddesi gereği 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ancak Mahkeme Heyeti; verilen ceza miktarı, tutuklu kaldığı süre ve dosyanın Yargıtay aşamasında geçireceği süre de dikkate alınarak sanığın tahliyesine karar verdi. Bundan sonraki süreçte müdahil avukatlar temyiz için davayı bir üst mahkemeye taşıyacaklar.

Mevcut içtihada göre davanın nispeten olumlu sonuçlandığını belirten müdahil avukatlar dava ile ilgili şu yorumu yaptılar:

“Trafik suçlarında daha ağır bir müeyyide uygulanması ve caydırıcı olması nedeniyle TCK. 21/2’de yer alan “olası kast” uygulanmasını istemiş ve davaya müdahil olduğumuzdan itibaren “olası kast” konusunu hem yargılama safahatında hem de Elbruz’un arkadaşlarının çabalarıyla kamuoyu gündeminde tutmaya gayret etmiştik. Eğer bu madde uygulansaydı 20-25 yıl arası bir hapis cezası söz konusu olacaktı. Bu şu ana kadar ölümlü trafik kazalarında uygulanmayan bir maddeydi, ancak bazı hallerde ölüme sebebiyet veren sürücünün alkollü olması halinde kullanılabiliyordu. Amacımız bir içtihat çıkartmak ve caydırıcılığı artırmaktı. Bu nedenle her ne kadar yerleşik uygulamaya göre olumlu bir sonuç almış olsak da yine de ilk derece mahkemesi kararını temyiz etmeye karar verdik.