Editör'ün Notu

 Merhaba arkadaşlar,

Detay uzun bir aradan sonra yenilenen kadrosuyla yeniden karşınızda. Bu sayı için haber ararken YÖK’ün hem üniversitede ‘türban serbestisi’ hem de üniversitede ‘sivil polis’ uygulaması kararlarıyla çok düşünmemize gerek kalmadı. Türban tartışmaları yeni değildi, ama Galatasaray Üniversitesi özelinde durum neydi, buna bakalım istedik. YÖK türbanı serbest bırakarak bir yandan özgürlüklerden bahsederken, sivil polis uygulaması ile ne yapmaya çalışıyordu?

Bunun yanında üzerinden uzun zaman geçmesine rağmen Tophane’de neler olmuştu ve son durum neydi bunu ilk ağızdan dinleyelim istedik, sınıfça Tophane’nin yolunu tuttuk. Kampus bölümümüzde, herkesin birbirine yönelttiği “bu arabalar niye buraya park ediyor?” sorusu üzerinden üniversitemizdeki otopark sorununu inceledik, anket sonuçları hiç şaşırtıcı değil. Ayrıca aynı bölümde, her sayıda üniversiteden birinin portresini bulacaksınız. Amacımız hocaları ders-sınıf ekseninden çıkartıp, daha yakından tanımak, tüm merak ettiklerimizi sormak.

Bu sayımızda kültür-sanat bölümümüz eksik kaldı. Acemiliğimize, heyecanımıza verin ama iyi niyetimizden şüphe etmeyin. Gelecek sayılarda daha zengin bir Detay’la karşınızda olmak dileğiyle.

Nilay Vardar