Filmekimi'nin hasat zamanıFilmekimi sona erdi. 6 gün boyunca süren film maratonunda kaçIrdIklarInIz olabilir, üzülmeyin. Çünkü kasIm ayInda festival boyunca gösterilen ve öne çIkan filmlerden bazIlarI vizyona giriyor.
Haber: Gizem Karakaya

Herkesin merakla beklediği 21 filmden oluşan programIyla sinemaseverlere dolu dolu bir hafta yaşatan Filmekimi 16 Ekim’de sona erdi. Her akşam vizyona girmeyi bekleyen bir filmin de ilk gösteriminin yapIldIğı etkinlikte, bilet kuyruklarInda beklenilmediği sürece istenilen filme bilet alabilmek pek de mümkün değildi. Bu durum çoğumuzun moralini bozsa da filmlerden bazIlarInIn KasIm ayInda vizyona girecek olmasI içimizi birazcIk rahatlatIyor.
Beyazperdeyi renklenlendiren ilk film 31 Ekim’de vizyona girmiş olan “SInIf” (Entre Les Murs).  21 yIl aradan sonra Fransa’ya AltIn Palmiye Ödülü getiren Laurent Cantet’in yönettiği filmin baş karakteri François, Paris’in taşra sayIlabilecek bir semtinde ortaokul eğitimi veren idealist bir öğretmendir.  Kültürel farklIlIklar nedeniyle zaten ergenlik bunalImI yaşayan öğrenciler ve öğretmenleri arasInda sürekli bir çatIşma hakimdir. Ancak François ve öğretmen arkadaşlarI bu gidişata dur demekte kararlIdIrlar. François Bégadeau ‘nun yaşam öyküsünden uyarlanan filmin başrolu Bégadeau ‘nun kendisine ait. Öğrencilerin de gerçek ortaokul öğrencileri tarafIndan canlandIrIlmasI filmin gerçekçiliğini arttIran bir etken olmuş.
Bu ay içimizi barut ve limon kokusu dolduracak bir film de var. “Suriyeli Gelin” filminin yönetmeni Eran Riklis’in 14 KasIm’da vizyona girecek yeni filmi “Limon AğacI” (Etz Limon), Filistinli dul bir kadIn olan Selma’nIn mücadelesini anlatIyor. Kendini adadIğI limon bahçesi, ‹srail Savunma BakanI olan komşusu tarafIndan ulusal bir tehdit olarak görülür ve tüm ağaçlarIn kesilmesine karar verilir. Selma bir yandan buna karşI mücadele ederken, bir yandan da avukatIyla arasInda filizlenen aşkIn karmaşIklIğI içinde bulur kendini. ‹yi sergilenmiş oyunculuklar ve takdire değer müzik seçimi ile izleyenlere hoş bir atmosfer yaratacak bir film. SanIrIm tüm bunlar “2008 Berlin Panorama ‹zleyici Ödülü”nü neden aldIğInI açIklIyor.
Aynı gün vizyona giren bir diğer film de “Gomorra”.  Dünya prömiyeri Toronto Film Festivalinde yapIlan filmin konusunu , ‹talyan mafya babasI Camorra için çalIşan 5 adamIn öyküsü oluşturuyor. Tipik bir suç ailesini farklI bir perspektifle önümüze seren film Roberto Saviano’nun kitabIndan uyarlanmIş. Filmi izleyip de yönetmen Matteo Garrone‘nin konulara cesur yaklaşImIna hayran olmamak imkansIz.
Film Ekimi’nin en çok ilgi gören filmini unutmamak gerekir. Woody Allen‘in yazIp yönettiği “Vicky Cristina Barcelona” oyunculuklarIn güzelliğinin yanI sIra oyuncularInIn güzelliğiyle de dikkat çekiyor.  Başrollerde; “No Country For Old Man” filminden tanIdIğImIz ödüllü oyuncu Javier Bardem’e Penelope Cruz, Scarlett Johansson ve Rebecca Hall eşlik ediyor.  Filmde ilginç bir aşk üçgeni anlatIlmakta: YakIşIklI bir ressam, ‹spanya’da tanIştIğI iki genç kIz ve bir de eski karIsI. Zamanla dördünün arasIndaki ilişki daha da  karmaşIklaşIr ve içinden çIkIlamaz bir hal alIr. AşkI, arkadaşlIklarI ve cinselliği bambaşka bir boyutta anlatan filmin gösterim tarihi 9 AralIk olarak açIklandI.