Otel çılgınlığında son noktaHapishane, buz, kapsül, sualtı derken şimdi de dünyanın ilk yolcu uçağı oteli İsveç’in başkenti Stockholm’de açılmaya hazırlanıyor. Çok yakında açılacak olan otel için şimdiden dünya çapında büyük bir ilgi var
Haber: Barış Mumyakmaz

Art arda değiştirilen uçaklar, iptal edilen ya da geciken seferler, stres ve yorgunluk içinde beklemeler, sabahın erken saatindeki uçuş için bank üstünde uyuklamalar… Uçak ile yolculuk yapan herkesin başına gelebilecek istenmeyen durumlar bunlar. Ama çok yakında hizmete girecek olan bir alternatif en azından yolu Stockholm’e düşenleri rahatlatacak: Jumbo Hostel. Başka bir deyişle, dünyanın ilk yolcu uçağından bozma oteli açılmaya hazırlanıyor. Yalnızca işadamları ve zenginlere hizmet etmeyi amaçlamayan otel, değişik deneyimlere açık her türlü insana uygun fiyatlarla hitap etmeyi planlıyor.
Uçak otel geçtiğimiz ağustos ayından Arlanda Havaalanı’ndaki pistine yerleştirildi. Uçağın içindeki 450 koltuk ve bütün donanımlar sökülerek, iklim ve konfor şartları göz önünde bulundurularak tekrar inşa edildi. Ayrıca elektrik – su tesisatı, telekomünikasyon bağlantıları ve asansör yapıldı.

Farklı bir deneyim için
Boeing 747 model yolcu uçağı içine inşa edilen otelin 85 yatak kapasitesi bulunuyor. Her biri 6 metrekare büyüklüğündeki 25 odada televizyon ve ücretsiz internet hizmeti olmakla birlikte, duş ve tuvaletler koridorlarda buluyor. Uçağın en lüks odası ise kokpitte bulunacak. Pilot kabinin aynen korunacağı süitte Stockholm kenti ve Arlanda Havaalanı’nın panoramik görünümünü izlemek mümkün olacak. 
Arlanda Havaalanı’ndan yılda 18 milyona yakın turist seyahat ediyor. Uçak otelin sahibi İsveçli işadamı Oscar Diös, 1976 model hurdaya çıkarılmış bir uçaktan dirilttiği Jumbo Hostel’ın büyük başarı getireceğinden şimdiden emin. Otelin farklı bir akşam geçirmek için en iyi fırsat olacağını düşünen Diös, yalnızca iş adamlarına değil farklı deneyimlere açık bütün insanlara hitap edeceklerini söyledi. Diös ayrıca talep gelmesi durumunda uçak otel zincirini büyütebileceğini de sözlerine ekledi. 

Uçak kanadında gezinti
Otel hizmetinin yanı sıra, Jumbo Hostel turist çekim merkezi olmayı da hedefliyor. Bünyesinde bulunduracağı cafe ile havacılık ve uçaklarla ilgili herkesin ziyaretine açık olacak. Ayrıca, cafe müşterilerini bir sürpriz daha bekliyor: Otelin bulunduğu uçağın sol kanadı tekrar düzenlenerek, ziyaretçilerin gezintiye çıkmalarına uygun hale getirilecek. Bu şekilde, uçak kanadından güneş batımını ya da havaalanındaki uçak trafiğini izlemek mümkün olabilecek.
Jumbo Hostel sayesinde bütün yolcular check-in noktalarına on dakika yürüme mesafesinde olacaklar. Böylece, günün çok geç ve erken saatlerinde uçuşları olan yolcular saatlerce havaalanında beklemek zorunda kalmayacaklar. Ayrıca, otele yalnızca havaalanı içinden değil, toplu taşıma araçları ve bisiklet ile ulaşım da mümkün olacak. Çok yakında yapılması planlanan otelin açılışına dünyanın dört bir yanından havacılık ile ilgili ünlü simaların gelmesi bekleniyor.