Köpeğimi gezdiren var mı?Köpek beslemenin önemi ve güzelliği artık herkesçe bilinen bir gerçek. Köpek sahiplerinin sıkça karşılaştığı sorun ise zamansızlıktan veya başka sorunlardan dolayı köpeklerin düzenli olarak gezdirilememesi. Bu sorun zamanla yeni bir sektörün kurulmasına ön ayak oldu. Önceleri daha çok üniversite öğrencilerinin cep harçlıklarını kazanmak amacıyla yaptığı bu iş şimdilerde profesyonel olarak gerçekleştiriliyor. Pozito Pet Club kuruculardan Abdurrahman Temoçin ile
www.kopegimigezdir.com’un ortaya çıkışı ve köpekler üzerine kısaca söyleştik:

Öğrenciler şu sıralar kentte köpek gezdirerek para kazanıyorlar. Siz de amatör olarak mı başladınız?
Biz köpek gezdirme işinin bu şekilde yapıldığını önceden de biliyorduk. Fakat işin eksik yönü çalışanların amatör olmasıydı. İşe başlarken amacımız bu eksikliği gidermek oldu. İşi yapalım ama hakkını vererek yapalım dedik.

Amatörlükten şirketleşmeye doğru gidişiniz nasıl ilerledi?
New York’taki modeli örnek aldık. İstanbul’un yaşam tarzına göre yeniden uyarladık. Öğrenciler epeyce ilgi gösteriyor, çünkü bu işten ciddi miktarlarda cep harçlığı yapabiliyorlar. Hem de boş vakitlerini eğlenceli bir biçimde değerlendirmiş oluyorlar.
  
Emanet alınırken o güven nasıl sağlanıyor?
Bizde işler tamamen güven esaslı yürüyor. Fazladan bir şey yapmamıza gerek kalmıyor. Bir şirket olmamız ve bizleri tanımaları, ayrıca merkezimizin genel atmosferi ile bıraktığı izlenim yeterli oluyor. Ev anahtarlarını aldığımız müşterilerimiz var, onlar evde yokken köpeklerini alıyor, gezdiriyor sonra tekrar evlerine bırakıyoruz.

Köpeğin başına bir şey gelmesi halinde nasıl bir yol izleniyor, başınıza hiç böyle bir olay geldi mi?
İlk etapta köpeğin sahibi aranıp, bilgi veriyoruz. Eğer ulaşamazsak durumun ciddiyetine göre veterinere götürüyoruz.  Bugüne kadar başımıza böyle bir şey gelmedi, gelmemesi için alınabilecek önlemlerimizi alıyoruz. Trafiğe kapalı alanları tercih ediyor, trafik olan yerlerde kontrolü elimizde tutacak şekilde yürüyoruz.

Gezdirme hizmetinden faydalanmanın özel şartları var mı?
Köpeğin uyumu önemli. Onun dışında bizim gezdirme alanımızın içinde olması, saatlerin uyması yeterli.

Peki, geleceğin köpek sahiplerine tavsiyeleriniz neler?
Köpek büyümeyen bir bebek gibidir. Sanırım bunun nasıl bir sorumluluk olduğunu anlatabilmişimdir. Ayrıca ırk seçimine de çok dikkat edilmeli. Her sabah ve akşam, muntazam bir şekilde, en az 45 dakika gezdirilmeli, gezdirme tuvalet ihtiyacı gibi algılanmamalı. Bir de komşular meselesi var tabii... Özellikle kiracıysanız  bu kararı verirken daha temkinli olmalısınız. Çünkü Türkiye’de böyle sorunlar çıktığında ya köpekten vazgeçiliyor, ya da evden.