Bu gidişle olimpiyatlar 2040'da bile zorMilli Paralimpik Komitesi Başkanı Yavuz Kocaömer’e göre Türkiye’de olimpiyat düzenlenmesinin yolu olimpizm ruhunun gelişmesinden geçiyor. Engellileri tanıma ve anlama noktasında eğitimin altını çizen Kocaömer’in engellilere bakış açısı ise çok net : “Zaten ben engellileri hiçbir zaman engelli olarak görmedim”
Haber: Halit Ataünal

Geçtiğimiz sene Çin'de düzenlenen Olimpiyat Oyunları'nda büyük hayalkırıklığı yaşarken Paralimpik Olimpiyatlar'daki başarılarımızla sevinmiştik. Başarıları bir yana, engelli yurttaşlarımızın topluma kazandırılmasında büyük önem taşıyan spor faaliyetlerinin Türkiye'de durumu nedir? Milli Paralimpik Komitesi Başkanı ve TESYEV Derneği'nin kurucusu Yavuz Kocaömer’e göre durum pek de iç açıcı değil. Ama en büyük iki sıkıntısı, medyada seslerini duyuramamaları ve ülkemizde olimpizm ruhunun gelişmemiş olması. Kocaömer ile konuyla ilgili söyleştik:

Milli Paralimpik Komitesi hakkında bilgi verebilir misiniz?
Milli Paralimpik Komitesi 2002 yılında kuruldu.Yapılan anlaşma da olimpiyat oyunlarını düzenleyen ülke ve komitelerin mutlaka paralimpik oyunlarını da organize etmesi,aksi takdirde olimpiyat oyunlarına da izin verilmemesi kararlaştırıldı.Biz de komiteyi bu zorunluluk üzerine kurduk.Bu karar çok iyi oldu. Ama Türkiye’de insanlar bir sistem veya uygulama değiştiği zaman onlara adapte olmakta zorlanıyorlar.Bunların çeşitli nedenleri var.Kendi yaptıkları işlere ortak almak istemiyorlar.Nereden çıktı bunlar diyenler oluyor ama işler sonunda bir noktaya geliyor.

Tüm bu çalışmalara rağmen Türkiye’de 8,6 milyon engelli vatandaşımız varken sadece 16’sı paralimpik oyunlarına katılıyor. Bunun sebebi nedir?
Bence bu durumu değerlendiriken öncelikle 70 milyonluk bir ülkeden sadece 68 sporcunun katıldığını da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Öte yandan paralimpik oyunlarına katılmak da aynı olimpiyat oyunlarına katılmak gibi, bir takım barajları geçmek gerekiyor, her isteyen katılamıyor.
Ayrıca bu 16 rakkamını değerlendirirken bir 8 yıl geriye gitmek gerekiyor. 2000 yılında Sidney’deki paralimpik oyunlarına biz 1 sporcuyla katılmışız. 2004’teki Atina Olimpiyatları’na ise 4 sporcuyla katılmışız. Böyle bakıldığında 16 sporcu bir başarı. Eğer Türkiye’de bu işin önüne anlamsız setler çekilmezse bu daha da gelişecek. Benim umudum 2012 Londra Paralimpik Oyunları’na 30-50 arasında sporcuyla katılmak.
Pekin oyunlarına Almanya 274 sporcuyla katıldı ama Almanya’nın engelliler spor federasyonu 1948 ylında kurulmuş, bizimki ise 42 yıl sonra 1990’da kuruldu, biraz da böyle bakmak lazım.

Devlet engelli sporcularımıza ne ölçüde destek veriyor?
Devlet destek olmaya başladı ama şu var hala insanların kafasında: “Bunlar sakat, bunların sporu mu olur, bunların sporu dandik. Halbuki gidip bir izlemek lazım. Devletin destek olabilmesi için devletteki spor yetkililerinin engelliler sporunu öğrenmesi gerekiyor.Bunun için de Milli Paralimpik Komitesi 2009’dan itibaren bir tanıtım kampanyasına başlıyor, çünkü bugün daha paralimpik kelimesini doğru yazabilen insan sayısı çok az. Paralimpik kelimesinin ne olduğu dahi bilmiyoruz.

Medya’da engelli sporcularımızın aldığı yer sizce yeterli mi?
Medya bence eğitim görevini yerine getirmiyor. Hep deniyor ki insanlar futbolu okumak istiyor, en çok futbol konuşuluyor, diğer haberlere yer kalmıyor. Ben buna katılmıyorum. Eğer insanlara doğru ve güzel bir şekilde verirseniz haberi okurlar, öğrenirler.

Galatasaray engelli basketbol takımının başarısını ve bu başarının medyada geniş yer bulmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Eğer medyanın diğer engelli sporcuların başarısına yer vermesine oranlıyorsak evet medya ciddi bir yer vermiş bu olaya. Fakat bir de şöyle bakalım acaba Galatasaray futbol takımı fiampiyonlar Ligi şampiyonu olsa, medya bu olaya ne kadar ve kaç gün yer ayırırdı?

Son olarak sizce 2020 olimpiyatları Türkiye’de düzenlenebilecek mi?
Aslında 2020 olimpiyat ve paralimpik oyunlarına talibiz. Bunu  bütün dünya bu şeklide söylüyor. Daha zamanımız var. Ama olimpizm ruhu bu ülkede gelişmezse insanlar spora merak salmazlarsa veya yönlenmeleri sağlanmazsa,biz 2020’yi de alamayız 2040’ı da. O yüzden daha çok çalışmalıyız.