Lezzetli saatlerYemek yemek en temel dürtülerinden biri. Yaşamsal fonksiyonlarını sürdürürken keyif almak ise yalnızca insana mahsus. Türkiye'de profesyonel yemek kursu konsepti eksikliğini fark eden Whirlpool Mutfak Sanatları Akademisi üyelerine lezzetli saatler vaat ediyor.
Hber: Ysemin Taşlıca, Güniz Başaran

İlk zamanlarda yalnızca karnını doyurmak için yemek yiyen insan,  1878'de İngiltere Kraliçesi Victoria'nın direktifi ile kurulan City&Guilds 'le birlikte, ilk defa  yemek yemeyi ve yemek yapmayı profesyonel bir sanat haline dönüştürdü.
Türkiye'de profesyonel yemek kursu konsepti maalesef, İngiltere'dekinden yaklaşık bir asır sonra geliştiyse de Etiler Alkent'in içinde yer alan Whirlpool Mutfak Sanatları Akademisi bu bir asırlık açığı kapatmak üzere.
City&Guilds'le birlikte yürüttüğü Türkiye'nin ilk ve tek Milli Eğitim Bakanlığı sertifikalı, Talim Terbiye Kurulu onaylı profesyonel-amatör yemek kursu olma özelliğini taşıyan WMSA ile yeni yıla girmeden hemen önce profesyonel aşçı olmak ya da sevdiklerine mutfakta harikalar yaratmak isteyenler için görüştük.  

Öncelikle Whirlpool Mutfak Sanatları Akademisi'nin kuruluşuyla başlayalım...
Okulumuz, Milli Eğitim Bakanlığı’nın onayladığı ilk ve tek özel profesyonel aşçılık okulu olarak 2004'te hizmet vermeye başladı.  Ekim 2007’den itibaren City & Guilds’ in  Europass sistemine girmesi ile birlikte öğrencilerimize Avrupa’da öğrenim görme ve çalışma imkanı da sağlamaya başladık. Zaten okulumuzun en önemli özelliği de City&Guilds akreditasyonlu olması...
Okulunuzda iki türlü eğitim veriliyor; profesyonel eğitim ve amatör eğitim. Profesyonel eğitimlerinizle ilgili bilgi verebilir misiniz?
Profesyonel kurslarımızın konularıyla başlayayım öncelikle. 7 farklı profesyonel eğitim programımız var, bunlar; uluslararası profesyonel aşçılık eğitimi, Alma la Scuola Internazionale di cucina italiana ileri seviye aşçılık eğitimi, uluslararası profesyonel pasta ve ekmekçilik eğitimi, Westminster Kingsway College London uzman patisiyer eğitimi,  profesyonel yiyecek-içecek işletmeciliği, Chef & Owner ve Illy uluslararası kahve eğitimi.

Diğer profesyonel kurslarınıza da değinelim biraz... Mesela Yiyecek-içecek İşletmeciliği kursundan başlayabiliriz.
Bu kurs tam anlamıyla bir yiyecek-içecek işletmesi açmak isteyen herkese bir rehber niteliğinde.  Eğitmenlerimiz dışarıda danışmanlık veren profesyonellerden oluşuyor. Yine şeflerimiz de kurs süresinin içinde olan 2 aylık uygulamalı derslerde  öğrencilerle birlikte çalışıyorlar. Bu kursun sonunda yeme içme işletmesi açmak isteyen bir kişi, bilmesi gereken her türlü konuyu öğrenmiş olarak çıkıyor; proje hazırlanması, dekorasyon, işletme, menülerin hazırlanması, fiyatlandırma... Bunların hepsine hakim olarak mezun oluyor öğrenci.  Eğer biraz sektör bilgisi ve ingilizcesi varsa kişi, gerçekten de çok iyi yerlere gelebilir çünkü şu an sektörde çok iyi fırsatlar mevcut.

Biraz da amatör gruplarınızdan bahsedelim.
Genelde 20-40 yaş arası, yani üniversite öğrencileri olduğu gibi meslek sahibi kişiler de amatör programlarımıza ilgi gösteriyorlar. Çünkü burda amaç sadece yemek yapmak ya da yemek yapmayı öğrenmek değil, amaç; eğlenceli birkaç saat geçirmek. Özellikle akşam kurslarımıza gündüz çalışan kişiler geliyorlar ve biliyorlar ki geldiklerinde yalnızca oturup yemek yapmayacaklar. Aynı zamanda bulaşık da yıkıyorlar, sebzeleri yıkıyorlar, kesiyorlar doğruyorlar... Amaç kafa boşaltma, rahatlama olduğu için derslerimiz çok eğlenceli geçiyor.