1G 2G 3G3G deyince aklımıza neler geliyor? iPhone 3G, görüntülü konuşma, bir süre önce Turkcell’in 3G yakında Türkiye’de reklamı, iptal olan bir ihale.... Başka? Bu yazıda 3G hakkında bilmeniz gereken her şeyi bulacaksınız.
Haber: Çağla Atalay

Bir süre önce hayatımıza girmiş bir kavram 3G ; ne olduğunu sorduğunuzda kimse tam olarak cevap veremiyor. Artık öğrenmenin zamanı geliyor çünkü çok yakın bir zaman önce 3G Türkiye'ye de geldi. Ülkemizde 2008 yılı güncel verilerine göre 63 milyon 635 bin cep telefonu kullanıcısı olduğu düşünülürse, 3G'nin getirecekleri neredeyse hepimizin hayatını değiştirecek. 

Martin Cooper'dan bugüne
Cep telefonunun mucidi Martin Cooper’ın ilk alo‘yu demesinden bugüne 35 yıl geçti. Bu 35 yılda cep telefonu 3 nesil mobil teknolojiyle tanıştı. İlk nesil(1G), hücresel analog mobil telefonlardı, evet sesimizi bir yerden bir yere taşıyorlardı fakat daha kaliteli ses, daha geniş kapsama alanı ve kapasite gibi ihtiyaçlara cevap veremiyordu. Bu ihtiyaçlar ikinci nesil (2G) cep telefonlarını bizlerle buluşturdu. Şu an hala Türkiye’de kullandığımız, 2G bir analog teknoloji değil, sayısal teknoloji; yani bize getirdiği, eskisine göre daha yüksek ses kalitesi, daha büyük bir kapasite, ses ve verileri şifreleme imkanı ve kısa veri iletimi (hücre bilgisi). 3G’ye geçmeden bir de 2,5G ‘den bahsedelim. Adından da anlaşıldığı gibi bu teknoloji 2G ve 3G arasında bir köprü görevi görüyor. Bugün kullandığımız WAP, GPRS hizmetleri bu kavramın içinde yer alıyor. Bu hizmetler sayesinde internete bağlanabiliyoruz fakat hızı ancak ADSL öncesi çevirmeli modemler’in (56K) hızına ulaşabiliyor.

3G ne demek?
3G, en basit haliyle cep telefonu ve mobil iletişim hızını, bilgi taşıma kapasitesini kat kat artıran teknoloji. Kullandığı geniş bant sayesinde, bugün kullandığımız ADSL bağlantısının birkaç katı hızla internete bağlanabilecek, cep telefonlarından veri alışverişini çok daha kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebileceğiz.Öncelikle, herkesin ilk aklına geleni yani görüntülü konuşmayı gerçekleştirebileceğiz. Elbette bunun için 3G destekli telefonlara ihtiyacımız var, ki yaklaşık 1.5 senedir piyasadaki tüm telefonlarda ekranın üst köşesinde ufak bir kamera yerleştirilmiş telefonlardan neredeyse herkesin cebinde var.

3G’nin getirdikleri
Bu yenilikle, tv yayınlarını internetten izlemek, müzik ve klipleri yüksek hızla indirmek, çok oyunculu oyunlar oynamak, mesajlarımızı video içerikli göndermek, uzaktan eğitim alabilmek, artık bizlere çok uzak uygulamalar değil. Ayrıca, 3G sayesinde mobil ticaretin, bugüne göre çok daha yüksek bir noktaya erişmesi bekleniyor, bu da bazı sektörlerin bu yönde çalışmalara ağırlık vermesi sonucunu getirebilir. Haberciler için büyük kolaylık sağlayabilir, 3G ile haberciler artık çektikleri videoları en hızlı şekilde haber merkezine iletebilecekler. Bunlar gibi daha birçok örnek 3G ile hayatımıza girecek ve yenilikleri de beraberinde getirecek.

Toplumsal açıdan bakarsak
İnternetin hayatımıza girmesinden bu yana yaşanan en büyük tartışma teknolojiyle birlikte insanın yalnızlaşması tartışması. Bir yandan hayatımızı kolaylaştıran, her işlemi günden güne hızlı hale getiren bu teknolojiler aynı zamanda artık her şeyi yerimizden kalkmadan yapabileceğimiz bir hale getiriyor. Bilgisayarı bir kenara bırakıp sadece cep telefonu için konuşursak... Türkiye’de 2008 yılı güncel verilerine göre 63 milyon 635 bin cep telefonu kullanıcısı var, Türkiye’nin nüfusu 70 milyon 586 ve bunun yaklaşık 6 milyonunun 0-4 yaş grubu olduğunu düşünürsek geriye cep telefonu olmayan kalmıyor.
Bu durumda 3G’yle her şeyi cep telefonumuzla yapabilecek olmamızı düşünürsek, görüntülü konuşmanın da olacağını düşünürsek hayatımız biz ve cep telefonumuzdan ibaret olabilecek. Birini çok görmek mi istedik hemen bir görüntülü görüşme, tamam. Bankada bir işlem mi yaptırmamız gerekiyor, bir internet şubesi iki tık, tamam. Ders başlıyor, kaçırmamak lazım hemen açalım telefonumuzu ve “derse girelim”. Canımız film izlemek istedi, seçeneklere bir göz gezdirelim birini seçelim ve hemen indirip izleyelim....
Bu hikayeleri her yerde görüyoruz hatta kendimiz bile yazıyoruz. Bazen abartıyoruz ama aslında oluyor yavaş yavaş tüm bu senaryolar gerçekleşiyor. 35 yıl önce cep telefonu yoktu artık var ve onsuz sokağa çıkmıyoruz her zaman ulaşılabilir vaziyette geziyoruz, vücudumuzdan bir parça gibi cep telefonumuz hep yanımızda. Belki de bundan 35 yıl sonra gerçekten bir parçamız olacak ve istesek ayrılamayacağız bakalım o zaman ne olacak?

Türkiye ve 3G
3G, Japonya‘ya 1998, Avrupa’ya 2003’te girmiş bir teknoloji fakat Türkiye’de hala yok. Nedeni ise 7 Eylül 2007’de yapılan 3G ihalesine Turkcell’in tek başına katılması. Biraz açmak gerekirse Türkiye’de GSM pazarının neredeyse yarısını elinde tutan Turkcell 3G ihalesine tek başına katıldı ve kazandı fakat rakipleri Vodafone ve Avea ihalenin iptalini istedi ve numara taşınabilirliği olmadan bu ihaleye katılmayacaklarını ilan ettiler. Haksız rekabet olduğu düşünüldü ve ihale başka bir tarihte tekrarlanmak üzere iptal edildi.
Bu tarih 28 Kasım olarak belirlendi ve ihale tekrardan üç operatörün de katılımıyla gerçekleşti. A, B ve C lisans tiplerinin açık arttırmaya sunulduğu ihalede A tipi Turkcell’in, B tipi Vodafone ‘un, C tipi ise Avea’nın oldu. Bu üç tip lisansın arasındaki fark, herkes için merak konusu oldu. Kısaca açıklamak gerekirse A tipi 45 Mhz, B tipi 35 Mhz, C tipi 30 Mhz hızında iletişim olanağı sunuyor. Biraz somutlaştırırsak, A lisansına sahip olan B’ye göre, B lisansına sahip olan C’ye göre daha çok kişiye daha kesintisiz ve sorunsuz hizmet verebilecek. Bu durumda, bu operatörlerin abone sayılarıyla satın aldıkları lisansların hizmet kapasitesi doğru orantılı olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye, 2009 yılının ortalarında 3G’nin hayatına katacaklarıyla tanışacak, geri sayım başladı…

iPhone 3G
3G denince aklımıza ilk gelenler arasında iPhone 3G’yi de saymıştık. Dünyada satış rekorları kıran iPhone 3G bir süre önce Türkiye’ye de geldi. Hatta gelişi haberlere bile konu oldu. İnsanlar gece, iPhone 3G ‘nin satışa sunulduğu mağazaların önünde kuyruklar oluşturdular. Adeta yıllardır bu anı bekliyorlardı....
Elbette gelişiyle tartışmaları da beraberinde getirdi. Bir iPhone tutkunları grubu oluştu, bir de iPhone karşıtları. Tutkunlar telefonlarını çok severek kullanıyorlar yaptıkları alışverişten memnunlar 3G’yi pek umursamıyorlar, karşıtlar iPhone’nun tamamen bir pazarlama stratejisi başarısı olduğunu aslında bu kadar çılgınca davranmanın pek anlamlı olmadığını düşünüyorlar.