Los Angeles'da İngilizce keyfi


 
Amerika’da yüzlerce dil okulu, İngilizce öğrenmek isteyen çok sayıda kişiye eğitim olanağı sunuyor. Şehirler arasında seçim yapmak zor olsa da Los Angeles çoğu öğrencinin tercih listesinin başında yer alıyor.
Haber: geysu öğün

Yurtdışına gidip İngilizce öğrenmek isteyenler için Los Angeles bir cennet vaat ediyor. UCLA, Santa Monica, Kaplan gibi okullarıyla her sene yaz ve kış dönemlerinde binlerce öğrenciyi ağırlayan bu şehrin tercih edilmesinin sebepleri var. Genellikle 4, 6 veya 12 haftalık kurlara sahip dil okullarına en çok talep yaz aylarında oluyor. Ayrıca, yeni başlayanlar için bir seneye kadar programlar oluşturulabiliyor.
Los Angeles konaklama için bir çok seçenek sunuyor. UCLA gibi üniversite dil okulunu seçenler üniversitenin yurt ve apartman seçeneklerinden faydalanabiliyor. Yurtlar, çok sayıda farklı öğrenciyle kaynaşıp ikişer veya üçer kişilik odalarda kalıp İngilizce pratiği yapmak açısından tavsiye ediliyor. Çoğu zaman yurt bahçesinde farklı milletlerden öğrenci grupları birbirleriyle iletişim kurup iyi anlaşabiliyorlar. 

Ders çıkışında sörf
Peki dil öğrenmeye gelenler bu şehirde ders dışında başka neler yapıyor? Los Angeles iklimi ve plajları sayesinde spor yapmak isteyenlere sınırsız sörf imkanı sunuyor. Hafta sonları her yaştan insan sörf tahtalarıyla plajlara göç ediyor. Bu sporu bilmeyenler için de hemen hemen her plajda ders alabilecekleri yerler bulunuyor.
Turistik gezmek isteyenler için Hummer Museum, Getty Center, Universal Studios, Disneyland, Six Flags gibi birçok seçenek var. Alışveriş sevenlerin akın ettiği Beverly Hills de öğrencilerin vakit geçirmekten hoşlandıkları bir başka yer. Los Angeles içinde Westwood’da toplanan öğrenci hayatı, düşünüldüğünden daha hareketli. Öğrencilerin kaynaşması için her hafta düzenlenen ev partileri İngilizce pratiği açısından son derece yararlı oluyor.
  
Fiyatlar
Peki bu dil okullarının fiyatları ne? Haftada 20-23 saat ders görülen kurslarda 4 haftalık programlar 1000-1300, 6 haftalık programlar 1400-1900 dolar arasında değişiyor. Elbette bu fiyatlara  kitaplar ve konaklama dahil değil.

Setur’dan Canan Sulaç Öğrencilerin sık sorduğu soruları yanıtladı:

UCLA, Kaplan, Santa Monica gibi dil okullarına Türkiye'den çok talep oluyor mu? 
Üç okulla da calışıyoruz, Türkiye’deki talep özellikle yaz aylarında daha fazladır. UCLA’nın başlama tarihleri kış döneminde 10 ve 12’şer haftalık olup belli zamanlarda olduğundan dolayı daha az tercih ediliyor.

Öğrenciler neden los Angeles'ı seçiyor?
California Eyaleti genel olarak öğrenci kenti olması ile tercih edilir. Havasının Akdeniz iklimi gibi olması, kendine özgü kuralları ve yasaları olması, çok fazla sayıda üniversite kampüsleri ve yine dil okullarının olması California eyaletini tercih ettirmektedir.

Dil okullarının başarı derecesi nedir?
Amerika‘da dil okullarının çoğunun üniversite bünyesinde olması sebebiyle katılımcı öğrenciler üniversitelerin her türlü olanağından yararlandıkları için daha başarılı olmaktadırlar.

Genellikle kaç yaş grubu öğrenciler dil okullarını tercih ediyor?
18-35 yaş arası tercih daha fazla oluyor.