Tiyatroda görülmemiş bir şekil5. yılını dolduran 'Yeni Kuşak Tiyatro''nun ''Şeylerin Şekli'' adlı oyunu, ilginç konusu ve tiyatroda ''temsil mekanına'' getirdiği sıradışı yorumuyla sezon sonuna kadar AkbankSanat'da.

Bildiğimiz tiyatro müzelik olunca
Oyunun sahneleneceği salonun girişine geldiğimizde kapıda “MÜZE” yazısıyla karşılaşıyoruz. Bir süre, doğru yere gelip gelmediğimizin tereddütünü yaşıyoruz. Sahnede penisi asma yaprağı ile kapatılmış kocaman bir heykel… Oyun başlıyor ve o andan itibaren, enerjisinden hiçbir şey yitirmiyor. Oyun boyunca, izleyici de oyuncuların peşinden Akbank Sanat’ın tüm katlarını geziyor. Bir tiyatro oyununu izliyor gibi değil de; çevremizde yaşanan bir olaya tanık oluyor gibiyiz. Sonunda, oyun boyunca devam eden  oyunculara yakınlık, somutlaşıyor. Oyuncular tarafından bizzat içecek ikramı yapılıyor ve geldiğimiz için teşekkür ediliyor.

Değişimler ve vazgeçişler
Oyunun konusundan kısaca bahsedersek; her şey Adam'ın çalıştığı müzede Evelyn ile tanışmasıyla başlıyor. Zayıf karakterli ve özgüveni eksik Adam’ın değişimi, aşk uğruna vazgeçişleri ve bu süreçte en yakın arkadaşları olan Jenny ve Philip ile olan ilişkisine şahit oluyoruz. Evelyn belki de oyunun en ilginç karakteri. Hayata karşı güçlü duruşuyla, cesur tavırlarıyla, muhteşem ikna gücüyle öyle bir portre çiziyor ki gözümüzde, biz bile inanıyoruz gerçekliğine.
Adam’ın değişimlerinden nasibini alan diğer kişiler, son derece iyi giden bir ilişki yaşayan ve evlenmeyi düşünen Philip – Jenny çifti. Oyunun konusu hakkındaki bu küçük ipuçları ilginizi çektiyse Şeylerin Şekli'ni ne zaman izleyebilirsiniz onu da belirtelim: Bu keyifli ve sıradışı oyun , sezon boyunca her cumartesi saat 17.00 ve 20.00’da Akbank Sanat’ta.


Bartu ve Esra ile kuliste sohbet
Oyun öncesinde kuliste Esra (Evelyn) ve Bartu (Adam) ile sohbet edebilme fırsatı yakadık.
-Oyunun en ayırt edici özelliği anlatılanın izleyicinin karşısında değil de izleyicinin içinde anlatılması herhalde. Birebir herşeye ; tüm jestlere , mimiklere şahit olabilmek gibi bir imkanımız var.  Bu izleyici açısından çok güzel, ama acaba oyuncu açısından nasıl bir durum?
Bartu : Çok güzel bir şey bir oyuncu için. Seyirciyi yakalamak. Daha fazla kontrollü olmanızı sağlıyor ve ortaya da daha güzel bir şey çıkıyor. Keşke oynasanız da anlasanız.
Esra : Oyuncu için çok zor.  Çünkü hepimiz klasik eğitim almış oyuncularız.  Çerçeve sahneyi görmüşüz. Seyircinin bu kadar yakın olması çok alışkın olduğumuz bir şey değil. Ama bir yandan da çok zevkli.  Çünkü seyircinin tepkilerini nefes alış verişinden bile anlayabiliyorsunuz.
-Oyun hakkında kim ne demiş diye araştırırken en çok övgü alan noktaların karakterlerin sıradışılığı  ve diyalogların güzelliği olduğunu farkettim. Kimilerine göre bu yazarın sinema diline olan hakimiyetinden kaynaklanıyor. Kimileri de bunu başarılı oyunculuklara bağlıyor. Size göre bu nasıl nitelendirilebilir?
Bartu : ‹yi yazılmış bir rolü mahvetmeniz biraz zordur. Bu başarıdaki en büyük pay yazarın belki  ama çevirmenin de çok büyük bir sorumluluğu var.  Tabi oyunculuklarımızı da öyle çok göz ardı etmemek gerekir.
Esra : Çok güzel bir kadro var. Bartu , Deniz , Evren. Gerçekten çok keyifli ve iyi bir kadro. Sahnede de bu enerji birleşince  çok güzel bir şey ortaya çıkıyor. Bu şekilde çok zevkli oynamak seyirciye de yansıyor. Ama başka oyuncularla da başka bir tatta olurdu mutlaka.