Gençlere
Bu dosya, 25 öğrencilere yönelik olarak hazırlanmıştır. Gençler, bu dosyanın içeriğini ailenizin erişemeyeceği bir yerde muhafaza ediniz.
Eğer 25 yaşın üstünde ve yasal olarak yetişkin iseniz, bulunduğunuz ülke ve yönetim biriminde yetişkinlere yönelik cinsel içeriğin izlenmesi ve yayımlanması yasalara aykırı ise ve kalp rahatsızlığınız var ise lütfen bu dosyayı okumayınız.
Bu dosyayı okumayı tercih etmeniz bütünüyle sizin seçiminizdir ve Detay Dergisi hiçbir kullanıcının bu dosyayı okuması konusunu teşvik ve tavsiye etmemektedir. Detay Dergisi kullanıcıların bu dosyayı okuması ve içeriğini izlemesi konularında hiçbir biçimde sorumlu tutulamaz.
Bu dosyayı okumakla doğabilecek yasal ve diğer sakıncaların tüm sorumluluğunu üstlenmeyi kabul ve taahhüt etmiş olmaktasınız.

GSÜ Cinsellik

Genel koordinatör: Barış Mumyakmaz
Hazırlama: Oya Pehlivanoğlu, Çağlar Aykaç, Zuhal Karagöz
Uygulama: Çiğdem Toparlak, Özgür Erdem Uzun, Gizem Karakaya, Seda Nur Çınar, Oya Pehlivanoğlu, Çağlar Aykaç
Değerlendirme: Oya Pehlivanoğlu, Çiğdem Toparlak, Gizem Karakaya, Seda Nur Çınar, Tuğrul Tufan, Özgür Erdem Uzun,
Grafik:  Ramazan Durak

Gün geçmiyor ki, gazetelerin üçüncü sayfaları ya da televizyonda cinsellik ile alakalı bir olaya rastlamıyoruz: Namus cinayetleri, zorla erken evlendirmeler, bekâret tartışmaları, eşcinsel cinayetleri, travestilere kötü muamele, tecavüzler... Toplum olarak cinsellik hayatımız çok “şiddetli” geçiyor. Toplumdan bireye doğru gittikçe ise, “şiddet” hem katlanıyor hem de yanında travmaları getiriyor. Türkiye'de günümüzde hala cinsellik “ayıp bir şey olma” özelliğini korurken, insanlar cinsellik hakkında çoğu zaman yanlış kanı ve önyargılara sahipler.
Gençlere baktığımızda ise durum çok daha karamsar gözüküyor: Yanlış kanı ve önyargılarla büyüyen gençler, cinsellik konusunda hiçbir fikre sahip olamıyor, eğilimleri konusunda kendilerini tam olarak bilemiyor. En sonunda istemedikleri ya da tanımadıkları insanlarla evlenerek ülkemizdeki cinsellik konusundaki “kısır döngü”yü devam ettiriyorlar. 
Peki, gençler böyle bir geleceğe mahkûm mu? Biz Detay Dergisi olarak buna kesinlikle karşı çıkıyoruz. Gençlerin cinselliklerini özgürce yaşama hakları olduğuna inanıyoruz. Cinsiyet ve cinsel eğilim ayrımcılığını reddediyor, herkesin cinsel kimliğini özgürce ifade etmesi gerektiğini savunuyoruz. Biz artık şu kişilerden olmak istemiyoruz: Bakire olduğu yalanını söylemek zorundaki kalan kızlar, cinselliği porno filmlerdeki gibi zanneden erkekler, cinsel tercihini açıkladığı için etrafından şiddet gören eşcinseller, ailesine sevgilisini hatta onunla beraber yaşadığını anlatamayan çiftler, zorla evlendirilen gençler, değil orgazm tatmin bile olamayan bir insan topluluğu... Çünkü “sağlıklı” bir toplum için insanın yaşamında en önemli öğelerden biri olan cinselliğin sağlıklı yaşanması gerektiğini düşünüyoruz.  
Bu konuda yalnız olmadığımızı biliyoruz. Türkiye ortalamasından izole bir şekilde kendi “özgürlük adalarını” kuran birçok genç olduğunu gözlemliyoruz. Bu ay hazırladığımız dosya çerçevesinde yaptığımız anket, sanırız ki daha çok bu kesimin sesini yansıtıyor. Sonuçlar, belki bir kısmınızın hoşuna gidecek, bir diğer kısmınıza da,  “ne yapıyormuş bu edepsizler?” dedirtecek. Ancak şurası bir gerçek ki, cinsellik anlamında hala muhafazakâr bir ülke olan Türkiye'de, bu gidişe “dur” diyecek binlerce genç var ve çoktan harekete geçtiler bile! Bugün anlatacağımız “özgür cinsellik masalı” çok yakında gerçek olabilir.