Dünya yerinden oynar özgür olsa
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü bu yıl gerçekleştirilen iki farklı eylemle Kadıköy’de kutlandı. Yağmur çamur demeden alana gelen binlerce kadından manzaralar…

İstanbul 8 Mart Kadın Platformunun düzenlediği saat 12:00'de başlayacak ilk eyleme katılmak için saat 11:00 sularında, yürüyüşün başlayacağı alışveriş merkezinin önündeydim. Bir köşede alana herkesten önce gelen, mor dövizlerini yürüyüş için hazırlamaya başlayan feministler, bir başka köşede sarılı, kırmızılı, yeşilli renkler içinde zılgıtlarla toplanan DTP'li kadınlarla başlayan hareketlilik daha ilk andan mitingin hareketli geçeceğini hissetiriyordu. Yürüyüş saati yaklaştıkça artan kalabalığın içinde gezinirken farklı farklı renkler dikkatimi çekiyordu. ''Krizin bedelini kadınlar ödemeyecek'' dövizinin arkasında KESK'li kadınlar, ''Boş boş cepler boş'' sloganıyla kızıl bir döviz taşıyan  Sosyalist Parti, Emekçi Kadınlar Derneği, anarşist kadınlar, Genç Umutçu Kadınlar, ''Siz hangi Eminesiniz'' döviziyle Meha giyim işçileri, DERİ-İŞ'e üye oldukları için işten çıkarılan DESA işçileri...
Kalabalığın içinde birden gözüme bu hareketliliğe ayrı bir renk katan Arapça dövizler ve bu dövizlerin arkasında gülümseyen sürmeli gözler çarptı. Söze gerek yoktu, dolu gözlerindeki gülümseme eylemdeki diğer kadınlarla içindekileri paylaşmalarına yetiyordu. Iraklı kadınlardan biri, karşısında gözleri dolu dolu olmuş mitingden bir kadına '' Dicle Fırat Şattül-Arap'' derken, eliyle de komşuyuz diye işaret ediyordu.
Beyaz gelinliği ile çıktığı barış yolculuğunda Gebze'de tecavüz edildikten sonra öldürülen İtalyan sanatçı Pipa Bacca'yı temsilen yüzünü beyaza boyayıp, beyaz duvağı ve giysisiyle mitinge katılmış kalabalığın içinde bir kadın kadınlar gününde Pipa Bacca'yı unutturmuyordu.
''Bedenimi satmıyorum, transeksüel bir devlet memuruyum''
Birden uzun boyu ve döpiyesiyle kalabalığın içinde şıklığıyla dikkat çeken devlet memuru olduğunu öğrendiğim transeksüel bir kadın fark ettim. Devlet memuru olurken neler yaşadınız sorumu ''Elbette transeksüel olduğum için zorluklar yaşadım, kötü tepkiler aldım ama ne yapabilirim kendimi kadın gibi hissediyorum. Bedenimi satmıyorum, devlet memuruyum, benim gibi birçok arkadaşım var ama benim gibi çekinmeden mitinglere gelemiyorlar '' diye cevapladı.

''Sizin de bizim de başımız yanmasın''
Kızıltoprak ve iskele tarafından gelen binlerce DTP'li kadının da katılımından sonra ''Biz Kadınlar Erkek Egemen Kapitalist Sisteme Karşıyız'' dövizinin ardında binlerce kadın iskeleye doğru yürüyüşe geçti. Kürsüden yapılan konuşmaların anında Kürtçeye çevrildiği, komitenin ortak kararıyla erkeklerin alana alınmadığı miting saat 15:00'e doğru sona erdi.
        
''Kadın – erkek el ele mücadeleye''
İlk mitingin bitmesinin ardından saat 15:00'da başlayan ikinci eylemde ise ilk mitingden farklı  olarak ''Kadın Erkek Elele Mücadeleye'' dövizleri taşıyan erkekler göze çarpıyordu. İlginin beklenenin altında olduğu eyleme Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Demokratik Kadın Derneği, Türkiye Komünist Partisi gibi gruplar kızıl dövizleriyle katıldı.