GSÜ Öğrencisi başkanını seçti
Bu yıl ilk defa bütün öğrencilerin oy kullandığı genel seçimle yapılan Öğrenci Konseyi Seçimi’ni Selim Kayhan ve ekibi dört aday arasından 390 oy alarak kazandı.

Galatasaray Üniversitesi, 2009-2010 Öğrenci Konseyi Seçimi 20-21 Mayıs tarihleri arasında yapıldı. Siyaset Bilimi Bölümü öğrencisi Selim Kayhan ve ekibi 960 oydan 390’ınını alarak seçimi kazandı Daha önceki yıllarda öğrenci temsilcilerinin oyları ile Genel Kurul’da belirlenen öğrenci konseyi ilk defa bu yıl genel seçim usulüyle tüm öğrencilerin oylarıyla belirlendi. Daha önceki başkanlar her sene başında seçilen öğrenci temsilcilerinin oylarıyla belirleniyordu.
Öğrencilerin yoğun katılımıyla gerçekleşen Öğrenci Konseyi seçimi iki gün boyunca kantinin önünde kurulan sandıklarda kapalı oy usulüyle gerçekleştirildi.  Diğer adaylardan Kemal Kumkumoğlu 274, Süha Yılmaz 248, Buğrahan Güzelaydın 40 oy aldı.
Konsey seçimlerinde doğrudan oy kullanılmasının öğrenci konseyinin temsil gücünü arttırdığını söyleyen yeni Öğrenci Konseyi Başkanı Selim Kayhan, önümüzdeki yıl için en önemli hedeflerinin daha kurumsal bir yapı ve iyi bir bütçe oluşturmak olduğunu belirtti. Kayhan, bunu sağlamanın yolunun sadece sponsorluklardan elde edilecek gelirlere bağlı kalmayıp, sürdürülebilir projeler üretmek olduğunu ifade etti ve ekledi:
“Öğrenci Konseyi’nin etkinliğini artırmak adına bizler öğrencilerin emeklerinin doğrudan bir sonucu olan kulüplerin, koordinasyonunda da etkin rol almak isteriz. Özellikle akademik faaliyetlerde bulunan kulüplerin faaliyetlerindeki bütçe ve organizasyon sıkıntılarında kuracağımız kurumsal yapı kolaylaştırıcı bir güç olacak”

Öğrenciler seçime ne dedi?

Özcan Çetin – Bilgisayar Mühendisliği 2
Daha önce Öğrenci Konseyi seçimleri ile hiç ilgilenmiyordum. Ne öğrenci temsilcisi olmuştum, ne de Öğrenci Konseyi başkanlarının isimlerini biliyordum. Genel seçim sayesinden birçok öğrencinin ilgisinin arttığını düşünüyorum. Yine de, Öğrenci Konseyi’nin sesimizi nasıl yansıtabileceğinden emin değilim.

Melike Yaka – İktisat 2
Daha önceki Öğrenci Konseyi seçimlerinden haberdardım ama oy kullanmak için öğrenci temsilcisi olmayı hiç düşünmemiştim. Bu seçimlerde farklı bir hava var. Afişler, vaatler ve renkli bir seçim kampanyası var. Ben genel seçimlerin öğrencilerinin iradesini daha iyi yansıttığını düşünüyorum. Sonuçta Öğrenci Konseyi belki her vaadini gerçekleştiremeyebilir fakat hiç olmazsa öğrencilerin dertleriyle daha çok ilgilenecek gibi gözüküyor.

Özge Acera – İşletme 2
fiimdiye kadar Öğrenci Konseyi’nin neden genel seçimler ile belirlenmediğini anlamıyorum. Daha önce hiç oy kullanmamıştım ama bu kez oy verdiğimi adayın vaatlerini gerçekleştireceğine inanıyorum. Yemekhanenin saatlerinin uzatılıp ziyaretçi yasağı biraz esnekleştirileceğine inanıyorum.