GSÜ Erasmus Kulübü
GSÜ Erasmus Kulübü denilince aklımıza bitmeyen çılgın partiler, Kapadokya gezileri ve kendi içine kapalı bir topluluk geliyordu. Artık durum yalnızca bu değil: Türk ve değiflim öğrencileri arasında “kültürel entegrasyon” misyonunu edinen Erasmus Kulübü yönetimi, okulumuzda daha fazla uluslararası organizasyon düzenlemeyi hedefliyor.

Haber: Ramazan DurakTürkiye’de en fazla Erasmus değişim öğrencisini ağırlayan Galatasaray Üniversitesi, kendi öğrencilerine yurt dışında okuma imkânı konusunda da ülke birinciliğini elinde tutuyor. GSÜ Erasmus Kulübü denilince ise aklımıza ilk olarak bitmeyen çılgın partiler, Kapadokya gezileri ve kendi içine kapalı bir topluluk geliyor. Ancak Erasmus Kulübünün düzenlediği daha sayısız çalışma var. Bunların başında 18-19-20 Haziran’da okulumuzda düzenlenecek olan Uluslararası Corne d’Or Fransızca fiarkı Yarışması geliyor. 

GSÜ Erasmus Kulübü’nün birincil görevi okulumuza gelen Erasmus değişim öğrencilerinin konaklama ihtiyacını karşılamak oluyor. Gelecek öğrenciler belirlendikten sonra bu öğrencilerin bütçe ve ihtiyaçlarına uygun evler araştırılıyor ve öğrenciler geldiklerinde bu evlere yerleştiriliyor. Değişim öğrencileri genel olarak GSÜ öğrencilerinin yanına yerleştiriliyorlar, böylece hem okul ortamına daha çabuk alışıyorlar hem de ev sahibi öğrencilere de maddi imkân sağlanmış oluyor. Elbette iş bununla bitmiyor: Değişim öğrencilerin ‹stanbul’daki günlük hayata ayak uydurmalarını sağlayacak Akbil başvurularından, cep telefonu hatlarının alımına kadar birçok işlem yine Erasmus Kulübü’nün yardımıyla yapılıyor.

Uluslararası Genel Kurul’a evsahipiği
GSÜ Erasmus Kulübü üniversiteler arası önemli çalışmalar da yapıyor. Bunların başında NP (Ulusal Platform) geliyor. Geçtiğimiz dönem Türkiye’deki 27 üniversitenin Erasmus Kulüplerinin katıldığı bir hafta süren etkinliğin kokteyli Erasmus Kulübü tarafından GSÜ’de düzenlendi.  700’den fazla Ulusal Platform öğrencisinin buluştuğu etkinlik sonunda, Erasmus Kulübü’nün gösterdiği organizasyon performansı gelecek seneye Türkiye’de düzenlenecek olan Uluslararası Erasmus Kulüpler Birliği Genel Kurulu’nun Galatasaray Üniversitesi’nde yapılması kararının verilmesinde önemli rol oynadı. Genel Kurul kapsamında bütün Avrupa ülkeleri Erasmus Kulüplerinden 2 bini aşkın kişi seneye GSÜ’de buluşacak. Özelikle son dönem Erasmus Kulübü Başkanı Ümit fiener ile birlikte proje yelpazeleri epey genişleyen topluluk hakkında biraz bilgilenelim.

Bu sene GSÜ 4. Corne D’or Fransızca fiarkı Yarışması’na ev sahipliği yapacak. Haziran 18-19 ve 20’de yapılacak olan festivalin organizasyonunu Erasmus Kulübü üstleniyor. Yarışmaya yurt dışından ve Türkiye’deki Fransız lise ve üniversitelerden öğrenciler katılacak ve üç gün boyunca okulumuzda ağırlanacaklar. Bu süre içinde okulda provalarını yapacak ve etkinliklere katılacaklar.

Öncelikle Erasmus kulübü nedir? Bizim okuldaki misyonu nedir?
Avrupa’dan okulumuza gelen bir öğrenci kitlesi var. Ağırlıklı olarak Fransız olan ortalama 80-100 öğrenciyi her dönem okulumuzda misafir ediyoruz. Bu öğrencilerin okula yüklediği bir yoğunluk var doğal olarak. Bizim misyonumuz bu yükü mümkün olduğu kadar hafifletmek ve okul yönetiminin sırtından kaldırmak. Bu sorumluluklarımızın yanında kendi hedeflerimiz de var: Türkiye Avrupa birliğine giriş süreci içinde. Bize gelen bu kişilerin gelirken Türkiye hakkında bildikleri tek şey Türkiye’nin Avrupa Birliği sürecindeki durumu. Bunun yanında bizim kültürümüz, yaşamımız hakkında çok az bilgiye sahipler. Geri döndükleri zaman anlattıkları şey burada gördükleri oluyor. ‹şte amacımız döndüklerinde anlattıkları şeylerin mümkün olduğu kadar iyi olmasını sağlamak. Erasmus programının esas hedefi kültürel entegrasyondur ve Erasmus Kulübü de yaptığı aktivitelerle bu amaca hizmet eder.

Kulüpte eksik gördüğünüz şeyler var mı?
Erasmus Kulübü için söyleyebileceğim en önemli eksiklik, bu kulüp çalışanlarının Erasmus öğrenci değişim programı hakkında kendilerine yöneltilecek sorulara doyurucu yanıt verebilecek durumda olamamalarıdır. Bu eksikliğimizi giderebilmek için kulübümüzün sorumlusu olan üniversitemiz öğretim üyesi Esra Atuk ile Yönetim Kurulumuza yönelik bir eğitim programı hazırladık. Buradaki hedefimiz GSÜ öğrencilerinin Erasmus programıyla yurt dışına çıktıklarında onlara ihtiyaç duydukları tüm danışmanlığı yapmak ve bunu da direk gene okulumuz öğrencileri olan Erasmus Kulübü Yönetim Kurulu tarafından sağlamaktır.

Gelecekteki projelerden kısaca bahseder misiniz?
Önümüzde epey bir proje var aslında ben kısaca en yakın zamanda gerçekleşecek olanlardan bahsedeyim. Haziran ayında gerçekleştirmeyi planladığımız bir çadır kampı var planlarımız arasında. fiile’nin güzel bir sahilinde sadece bize ayrılan bir bölgede kuracağımız çadırlarla iki gün sürecek bir çadır kampı ve sahil partisi organize ediyoruz. Bu aynı zamanda bu yılın son Erasmus partisi olacağından farklı bir konsept uygulamayı düşündük ve böyle bir organizasyon planladık. Bunun dışında herkesin bildiği ve dört yıldır da yapılan Corne d’Or Fransızca şarkı yarışmasının organizasyonunu bu yıldan itibaren Erasmus Kulübü üstlenmiştir. Bu organizasyonla ilgili yaptığımız ilk şey kapsamını genişletip, sadece bir şarkı yarışması değil aynı zamanda uluslar arası müzik festivali haline getirebilmektir.