Hepimiz Arkadaşız
Bu ay, “içimizdeki Fenerbahçeliler”in porteleriyle karşınızdayız. Hoşgörüsünden dolayı Galatasaray Üniversitesi Camiası ile gurur duyuyoruz.

Haber ve fotoğraf: Barış Mumyakmaz


Yanlış anlaşılmasın. Bu yazının amacı, ne Galatasaray ve Galatasaray Üniversitesi’ne bir başkaldırıdır, ne de onları küçük düşürmek.  Ancak şu gerçeği yadsıyamayız: GSÜ’de –Galatasaray Liseli olanlar da dâhil- birçok Fenerbahçe taraftarı bulunuyor ve karşılıklı saygı kuralları çerçevesinde Fenerbahçeliliklerini sonuna kadar yaşıyorlar. Öte yandan, GSÜ’deki bütün Galatasaray taraftarlarına da şapka çıkarmak lazım: Hoşgörüleri ve şimdiye kadar hiçbir Fenerbahçe taraftarına kötü gözle bakmadıkları için.  
GSÜ’de bir Fenerbahçe Derneği
Onlar –deyim yerindeyse- GSÜ’nün “örgütlü” Fenerbahçelileri. 1907 ÜN‹FEB Galatasaray Üniversitesi Grubu’ndan bahsediyoruz.  ‹lk olarak 2005’te GSÜ Kantin önünde Genel Sekreterlik onaylı stant açtılar. 5 saat içinde 55 GSÜ öğrencisine ön kayıt yaptılar. Bunların kimi maça, kimi yemeğe, kimi de Anıtkabir’e geliyor. Dediklerine göre,  şimdiye kadar GSÜ’de 1907 ÜN‹FEB’in etkinliklerine katılmış olan 100’ü aşkın öğrenci bulunuyor. Diğer üniversitelerdeki ÜN‹FEB’liler, onlarla gurur duyuyor, ancak GSÜ’de Fenerbahçeli olmanın zorluğunu da anlıyorlar.
Sene başında okulda Fenerbahçe polarları ile dolaşarak yeni üyelerini kazanıyorlar. Fenerbahçe’nin her maçına gidiyorlar. Deplasmanlara bile. Hatta basketbol ve voleybol maçlarına da. Birçoğunun kombine bileti var.   Her Fenerbahçe maçına, “Fenerbahçe sevgisi sınır tanımaz. 1907 ÜN‹FEB Galatasaray Üniversitesi” pankartlarıyla gidiyorlar.
GSÜ’ye bilerek ve isteyerek geldiler. Çünkü GSÜ’de okumak ile GS Futbol Kulübü’nü desteklemenin farklı şeyler olduğunu düşünüyorlar. “ÖSS ile geldik. ÖSYM takım seçerek öğrenci yerleştirmez” diyorlar.  GSÜ’de okumanın entelektüel bir yönü olduğunu farkındalar ve bunu önemsiyorlar. Bu yıl ilk mezunlarını vermeye hazırlanıyorlar.
Galatasaraylılarla bir sorunları yok
GSÜ’deki Galatasaray gruplarının Galatasaray sevgilerini anlıyor ve buna saygı duyuyorlar. Ve ekliyorlar: “Farklı renklere âşık olsak da, hepimiz arkadaşız!” fiimdiye kadar GSÜ’deki Galatasaraylı taraftar grupları ile hiçbir sorunları olmadıklarını belirtiyorlar.
1907 ÜN‹FEB yalnızca bir üniversite grubu değil, bütün Türkiye’de faal olan bir dernek. 1907 ÜN‹FEB, 81 üniversitede 30 bini aşkın 30 bini aşkın Fenerbahçeli üniversite öğrencisini bir araya getiriyor. Her üniversitede 6 kişilik yönetim kurulları var. Yönetim kurulu 5 komiteden oluşuyor: Tribün, organizasyon, ürün, web ve örgütlenme – üyelik.  1907 ÜN‹FEB GSÜ sorumlusu Ecem Güven ise bu yıl gerçekleştirdikleri etkinlikleri şöyle sıralıyor: Fenerbahçe – Galatasaray derbisine toplu katılım, Abdi ‹pekçi Salonu’ndaki Fenerbahçe basketbol takımı maçlarına gidiş, akşam yemekleri ve arkadaş toplantıları, 10 Kasım Anıtkabir gezisi ve 8. Geleneksel 1907 ÜN‹FEB şenliğine katılım.
Sarı-lacivert kravat takmak
Mustafa Demir, 16 yıldır GSÜ Sağlık, Spor ve Kültür Daire Başkanlığı’nda çalışıyor. ‹lk çalışma günlerinde Fenerbahçeli olduğunu gizleyen Demir, GSÜ’ye girdikten sonra daha fanatik bir Fenerbahçe taraftarı olduğunu söylüyor. Galatasaray Üniversitesi’nde Fenerbahçeli olmanın zor olmadığını belirten Demir’e göre, GSÜ idari personeli arasında tahmin edilenden çok daha fazla Fenerbahçe taraftarı bulunuyor. Fenerbahçe taraftarı olarak GSÜ’de en çok yapmak istediği şeyin ne olduğunu sorduğumuz Demir, “sarı-lacivert kravat takmak” diye yanıtlıyor ve ekliyor: “Her ne kadar Fenerbahçeli olmamdan dolayı GSÜ’de hiçbir sorun yaşamasam da, her şeyin bir sınırı var. Sarı-lacivert kravat çok dikkat çekiyor“. Son olarak, bir kez de olsa Beşiktaş ile oynadığı maçta Galatasaray’ı desteklediğini itiraf eden Demir, “O da Sivasspor’un şampiyonluğu için” diyor gülerek.
“Fenerbahçelilik” hastalığı
Fethiye Ergenç, Fen-Edebiyat Fakültesi Bölüm Sekreteri olarak çalışıyor. GSÜ kurulduktan sonra ‹stanbul Üniversitesi’nden gelen Ergenç’in üniversitemizde çalışma şartı masasına özgürce Fenerbahçe objeleri koyabilmekmiş. GSÜ’deki bütün Fenerbahçe taraftarlarını tanıyan Ergenç’in üniversitedeki ilk icraatı bir gün sarı lacivert renklerde kıyafet giyip Fenerbahçeli avına çıkmak olmuş. GSÜ’de Fenerbahçe taraftarı olmanın zor olmadığını belirten Ergenç, “Fenerbahçe, Galatasaray’ı sürekli yendiği sürece başım dik” diyor ve ekliyor: “Ben Galatasaraylıları hiç kızdırmam ama onlar beni kızdırmak için ellerinden geleni yapıyorlar!” Koyu bir Fenerbahçe taraftarı olan Ergenç heyecandan Fenerbahçe maçlarını bile izleyemediğini ifade ederek, “Ben doğarken Fenerbahçelilik diye bir hastalığa yakalanmışım ve ondan kurtulmayı hiç istemedim” diyor. 
“GSÜ bir devlet dairesi”
Ahmet Baylan, GSÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Sekreterliği’nde çalışıyor. Üniversitemizde üçüncü yılını dolduran Baylan’a göre, GSÜ her ne kadar Galatasaray ile bağdaştırılsa da sonunda bir devlet dairesi. GSÜ’de çalışmanın birçok personel için başta geçimle alakalı olduğunu vurgulayan Baylan, yine de eklemeden edemiyor: “‹dari personelin çoğu Fenerbahçe taraftarı!”. Baylan, Galatasaray-Fenerbahçe maçlarından sonra arkadaşlarıyla seviyeli bir şekilde şakalaşmaktan hoşlandığını ifade ederken, bunun hiçbir zaman ciddi bir sorun yaratmadığını söylüyor.