GSÜ'nün Milano çıkarması

Galatasaray Üniversitesi Futbol Takımı’nın, Milano’da düzenlenen İFİUS turnuvasında İtalyan rakibini 3–0 yendiği karşılaşma, GSÜ’ nün bu turnuvada aldığı ilk galibiyet olarak dikkat çekti. GSÜ ve Galatasaray Lisesi futbol takımlarının başındaki isim Göksel Gündüz, takım oyuncularından Can Sekban ve Serhan Cacekli ile konuştuk.

Milano’daki turnuva ve karşılaştığınız takımlar hakkında bilgi verir misiniz?
G. Gündüz: IFIUS turnuvasına üyelik ile kabul ediliyorsunuz. İsteyen herkes üye olup katılabilir. Burada 5 takımdan oluşan iki grup oluyor ve yaptığınız maçlara göre finallere kalıyorsunuz. Orada en hazır olan takımlardan biri bizdik. Oraya tecrübe kazanmaya ve iyi rakiplere karşı oynamaya gittik. Karşılaştığımız birçok rakip spor akademisinde okuyan sporculardan oluşuyor. Çalışmalarımızı rutine dönüştürdüğümüz zaman onlarla kıyaslanabiliriz. Buna rağmen, oynadığımız karşılaşmalarda biraz daha dikkatli olsaydık özellikle kritik olan 3.maçı kazansaydık çok farklı sonuçlar elde edebilirdik. Skor tabi ki önemli ancak bakış açımızı sadece buna yönlendirirsek yanlış yapmış oluruz. Biz sadece kupaya odaklanmış değiliz. Bir turnuvaya katılırken birçok etkeni düşünüyoruz. Bu yüzden IFIUS gibi büyük bir organizasyona gittik.
S. Cacekli: Turnuvaya Rusya, Avusturya, İtalya, Fransa, İran, Belçika, Hollanda, Almanya, Türkiye gibi birçok ülkeden katılım var. IFIUS’ a katılmak bizim için çok önemliydi. İlk olarak Rusya’dan Gubkin Üniversitesi ile karşılaştık ve 3–1 mağlup olduk. İkinci maçımızı İtalya’dan Carlo Cattaneo Üniversitesi ile yaptık ve sahadan 3–0 galip ayrıldık. Üçüncü karşılaşmada Avusturyalı rakibimiz Wiener Neustadt Üniversitesi’ni yenseydik bir üst tura çıkacaktık. Ancak olmadı ve rakibimize 2–1 mağlup olduk. Son maçımızı turnuvanın da şampiyonu olacak Nancy Üniversitesi ile yaptık ve 4–0 mağlup olduk.

 İFİUS’taki ilk galibiyet

Turnuva size neler kattı?
C. Sekban: Bizim için çok önemli bir tecrübe oldu. Oynadığımız rakiplerin birçoğu üst düzey futbol oynuyorlardı. Dışarıdan bakan biri turnuva sonunda dört karşılaşmadan üçünden mağlup olmamızı farklı yorumlayabilir. Ancak belirtmeliyim ki biz bu işi ciddiye alarak yapıyoruz. Sonuç mutlaka önemlidir ama İtalya karşılaşmasındaki galibiyetimiz, IFIUS’ta GSÜ’nün futbolda aldığı ilk galibiyet. Ayrıca bu turnuva bizim hem fiziki durumumuzu hem de çalışmalarımızın ne durumda olduğunu gösteren önemli bir sınavdı.

Galatasaray Üniversitesi Futbol Takımı hakkında bilgi verir misiniz?
G. Gündüz: Galatasaray Üniversitesi olarak Lise’nin futbol sahasında çalışıyoruz. Haftada üç gün idman yapıyoruz. Biz, futbol oynamak isteyen herkese açığız. Takıma girerken belli bir eleme uygulamıyoruz. Amacımız öğrencilerin spor yapmasını sağlamak. İsteyen kişi gelir, bizle antrenmana çıkar, oynar. Hiçbir şekilde zorlayıcı, kısıtlayıcı bir çalışma tarzımız yok. Bu kulübe katılan her kişi karşılaşmalarda mutlaka yer bulur. Bir üniversite kulübü olarak temel felsefemiz;  ülkemizde yanlış vurgulanan sadece spor ya da sadece eğitim fikrini kırmak, üniversiteye geleni bu sporla ya da başka sporlarla tanıştırmak ve yaptığımız işte iddialı olmaktır.

 “Manevi destek önemli”

Katıldığınız turnuvalardan ya da yaptığınız faaliyetlerden üniversitedeki öğrencilerin yeterince haberdar olduğunu düşünüyor musunuz? Mesela Milano’ya gidişiniz pek duyulmamış.
C. Sekban: Futbol takımı olarak yaptığımız işlerin, katıldığımız turnuvaların bilinmesi bizi memnun eder. Örneğin yerel ligde yapacağımız karşılaşmalarda bir grup seyircinin bize destek olmak için gelmesi çok iyi olur. İlgi, başarıyla gelir. Bizler iyi sonuçlar alarak sesimizi daha çok duyurabiliriz. Maddi destek kadar manevi desteğin de önemi çok büyük.
S. Cacekli: Maçlarda bizi destekleyenlerin olması tabi ki hoşumuza gider. Bunun dışında, katıldığımız turnuvalar bilinse ya da aldığımız başarılı bir sonuç üniversite içinde duyulsa hem takıma olan ilgi artar hem bu bize bir moral olur.  Bana kalırsa futbol takımı, üniversiteden destekleyenlerle bütünleşirse daha iyi sonuçlar alacaktır. Üniversitede bu bütünlüğü yaratmak hepimizin görevidir.