Müziğin sesine de sansür

İnternet erişimi engellenen sitelere Last.FM ve MySpace de eklendi. Telif haklarına bağlı olarak getirilen bu yasakları ele aldık ve bağımsız müzisyenlerden Aylin Aslım’la konuştuk.

Ülkeler kendi hukuk sistemleri çerçevesinde telif hakları ihlali, zararlı propaganda, cinsel istismar gibi nedenlerle zaman zaman internet içeriklerine çeşitli kısıtlamalar getirebiliyorlar. Ülkemizde de hala devam eden ünlü “youtube yasağı” buna bir örnek. Daha da yeni bir örnek ise Bağlantılı Hak Sahibi Fonogram Yapımcıları Meslek Birliği’nin (MÜ-YAP) açtığı dava sonucunda 26 Haziran’dan beri dünyanın en büyük iki müzik portalı Last.FM ve MySpace’in ülkemizde erişime kapanan sitelerin arasına eklenmesi.

MySpace sanatın her dalıyla uğraşan amatör ve profesyonellerin eserlerini insanlara sunmak için kullandığı bir alan ve dünyanın en çok ziyaret edilen 9. sitesi. Last.FM ise temel olarak internet üzerinden radyo yayını yapan ve son zamanlarda başlattığı uygulamayla da kullanıcılarından ücret alan bir site. En önemlisi hem MySpace hem Last.FM yasal içerik sunan internet siteleri. 

MÜ-YAP’ın açtığı dava sonucu verilen kapatma kararıyla telif haklarının korunduğu öne sürülse bile farklı sorunlar da ortaya çıkıyor. Şöyle ki bu kararla MÜ-YAP’a bağlı bulunmayan bağımsız müzisyenlerin eserlerine de erişim hakları engellenmiş oluyor. Ayrıca Last.FM’e ücret ödeyerek üye olan pek çok kişinin de hakları çiğnenmiş oluyor. Bu yasaklamalar elbette çok tepki topladı. Ancak daha önceki YouTube yasağından farklı olarak kişiler yapılan kısıtlamalardan gerçek anlamda zarar gördü. MÜ-YAP ise kendi yöntemlerini dinleyiciye dayatmak ve dinleyicinin seçeneklerini kısıtlayarak bundan çıkar elde etmekle suçlandı. Tepkinin daha büyüğü ise hükümete yöneltildi ve hükümet bir sansür çağı başlatmak, bunu yaparken de hukuku kendi avantajına kullanmakla eleştirildi.
Telekomünikasyon ve İletişim Başkanlığı’nın konu hakkında sessiz kalması tepkileri daha da artırıyor. Bu tepkiler sonucu karar geriye alınır mı ya da nasıl bir çözüme ulaşılır bilemiyoruz fakat haksızlığa uğrayan bağımsız müzisyenler ve para ödeyip siteye üye olan kullanıcılar MÜ-YAP’a dava açarsa şüphesiz olay çok daha geniş bir boyuta ulaşacak. Merak edilense acaba internet yasakları devam edecek mi?Aylin Aslım, yasaklara tepki gösteren az sayıda ünlüden biri

İnternetteki yasaklar hakkında ne düşünüyorsunuz? Son albümünüz MÜ-YAP üyesi bir şirketten çıktı ve dolayısıyla MÜ-YAP bir yerde sizi de temsil ediyor, MÜ-YAP’ın bu mücadelesi sizin fikirlerinizle
örtüşüyor mu?
Benim hem bir müzisyen hem de bu iki sitenin kullanıcısı olarak bu kararı kabul etmem mümkün değil. Bu sitelere erişimin engellenmesi, Türkiye’de bağımsız müzisyenlere ve parasını ödeyip siteye üye olmuş kullanıcılara yapılan ciddi bir haksızlıktır. Müziğimizi isteyen herkese özgürce ulaştırabilmek
için yeniden müzik kanallarına, plak şirketlerine ve onların pis politikalarına mecbur bırakılmak istemiyoruz.

Bir süredir internette sansür konusu bu kadar çok tartışılrken hükümetin bu konudaki duruşunu nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce insanlar yasaklara yeterli tepkiyi gösteriyor mu?
Bir sansür çağı yaratılmaya çalışıldığı açık.Yasaklara yeterli tepkiyi gösteremiyoruz maalesef. Müzisyenler olarak bütün bunları gerektiği gibi protesto edebileceğimiz bir platformumuz, sendikamız dahi yok. Müziğimizi ve haklarımızı savunmaktan aciziz. Bu sansür dönemlerine artık daha fazla seyirci kalamayız. Tepkilerimizi ortaya koymalı ve mücadele etmeliyiz.