Tuvalet Kağıdı ve Ötesi

Tuvalet  kağıdı, shuttle hizmeti derken aktifliğiyle dikkat çeken Öğrenci Konseyi’nin Başkanı Selim Kayhan ile festival, ziyaretçi yasağı, öğrenci talepleri gibi merak edilen konuları konuştuk.

Tuvalet kâğıdının gelişiyle başlayalım. Bu fikir nasıl ortaya çıktı?

Tuvalet kâğıdının okula getirilmesi bir fikir değil bir problemdi aslında. Geçtiğimiz yıllarda bu konuda okulda ciddi bir çalışma yapıldığını söyleyemeyiz. Bu problemin çözümü için  iki yol vardı. Birincisi tuvalet kâğıtlarının okul tarafından alınmasıydı ancak bu gerçekleşmedi. Biz de bunu kendi bütçemizden karşılama yoluna gittik.

Kendi bütçeniz derken, yapılan etkinlikleri nasıl finanse ediyorsunuz? Okul Konsey’e bir ödenek ayırıyor mu?
Üniversite yönetimi tüm öğrenci kulüplerine ödenek ayıramıyor. Öğrenci Konseyi de kendi yağıyla kavrulmak zorunda kalanlardan. Bütçenin başlıca dört adet gelir kolu var. Bunları gezi, parti ve organizasyonlar, GSÜ baskılı ürünlerin satışı, şirket sponsorlukları ve yılsonu festivali olarak sıralayabiliriz. Genel giderlerimizin başında shuttle geliyor. Şu an proje halinde olan ancak çok yakında hizmete girecek bir diğer giderimiz ise kariyer merkezi.

Öğrencilerin etkinliklere katılımını arttırmak için sizce neler yapılabilir? 
Öncelikle okulun öğrenci profilini çok iyi analiz etmemiz gerek. Bence Türkiye’de en zor analiz edilecek öğrenci profiline sahibiz, çünkü farklı fikirlere sahip insanlardan oluşan bir üniversiteyiz. Bu farklılıklar yüzünden etkinliklere katılım alt düzeyde kalıyor. Ayrıca  öğrencilerin  çalışmalarımıza duyarsızlığı ve iletişimsizlik de ayrı bir problem yaratıyor. Bunun için Boğaziçi, Koç gibi üniversitelerde yapıldığı üzere tüm öğrencilerin mail adreslerinin alınıp, yapılacak tüm etkinliklerden haberdar edilmesi çözüm olabilir. Aynı şekilde etkinliklerin   öğrencilerin telefonlarına kısa mesaj olarak gönderilmesi  bir alternatif olabilir.

Öğrencilerin taleplerini veya sorunlarını dinliyor musunuz?
Sınıf  temsilcilerinin  bize ilettiği şikâyet veya önerileri değerlendirip çözüm üretmeye çalışıyoruz. Ancak, haberdar edilmediğimiz konularda eleştiriyi kabul etmiyoruz. Örneğin  okulda masa tenisi oynamak için yer olmadığı bize söylendiğinde bir dilekçe yazarak işleme konulmasını sağladık ve önümüzdeki günlerde Süslü Salon’un alt kısmında masa tenisi oynanabilecek.
Bir diğer örnek ise ziyaretçi yasağıyla ilgili. Başlangıçta yasağa karşıydık ancak Detay’ın yasakla ilgili anketinde %38’lik bir kesimin yasağın kaldırılmasına karşı çıkması, bizi o kesimin nedenlerini araştırmaya itti. Sonuç olarak,  kantinin üstündeki açık alanlar iyi değerlendirilip kullanıma açılırsa, tekrar ziyaretçi yasağına karşı çıkabiliriz.

Henüz erken ama bu seneki festivalle ilgili bir çalışma var mı?
Elbette var. Çalışmalarımız şimdiden başladı. İddia ediyorum, bu yıl yapacağımız festival tüm üniversiteler içerisinde en iyisi olacak. Gelecek gruplarla ilgili bilgi veremem ama en az iki yabancı sanatçıyı getireceğimizi söyleyebiliriz şimdilik. Burada karşılaşabileceğimiz tek sıkıntı bilet fiyatlarının geçen yıllara göre biraz fazla olması olabilir ama biz yine festivalde bir günü GSÜ öğrencilerine ücretsiz yapmaya çalışacağız. Üstelik bu sene festival süresince yapılan harcama ve gelirleri de şeffaflık adına belgeleyeceğiz.

Son olarak geçtiğimiz yıl  Konsey seçimleri oldukça renkli geçmişti. Bu yıl da böyle bir atmosfer yaşanacak mı?
Bu konuda bir önceki Öğrenci Konseyi çalışanlarını tebrik etmek gerek. Son seçimler sayesinde öğrenciler Konsey’in farkına vardı. Bu seneki Konseyin tüm üyeleri bu işi bir zorunluluktan öte bir gönüllülük işi olarak algılıyor ve ciddiyetle yapıyor. Bu seneki amacımız seçimi 2 güne sıkıştırmayıp, en az beş güne yaymak. Seçim atmosferinin daha çok hissedilebilmesi için tüm adaylar Nisan ayı boyunca propagandalarını yapabilecek. Ayrıca bizim en büyük hedefimiz, Konseyi kurumsallaştırıp sistemin aynen devam edebilmesini sağlamak. Yerimize gelecek öğrenci temsilcisini tüm işleyişi gösterecek   oryantasyonlar düzenlemeyi planlıyoruz.