Görünmez ışıkta ''görünür kaza''

Beşiktaş’tan Ortaköy’e doğru uzanan Çırağan Caddesi  şoförlerin hız denemeleri yaptığı bir pist gibi. Galatasaray Üniversitesi öğrencilerinden Tara Mertgarabetyan,   bu yolda kazaya uğrayan son arkadaşımız.  Lise, üniversite ve meslek okullarının sıralandığı bu caddenin yayalar için güvenlik sorununu ele aldık ve şunu sorduk: Başka öğrencilerin de  canının yanmaması için bir şeyler yapılıyor mu?

Haber ve Fotoğraflar: Özgür Erdem Uzun

Her gün binlerce aracın ve yayanın kullandığı Çırağan Caddesi’nde yaşanan son trafik kazası, bu yoldaki aksaklıkların GSÜ öğrencileri için tehdit oluşturduğunu bize bir kez daha hatırlattı. 1 Nisan günü kırmızı ışığa aldırmayan  bir sürücü,  Üniversitemizin önünde,  karşıdan karşıya geçen Sosyoloji 1. Sınıf öğrencisi Tara Mertgarabetyan’a çarptı. Çarpmanın etkisiyle belinden ve sol bacağından yaralanan Tara, 3 gün hastanede kaldıktan sonra taburcu edildi.

Aynı yaya geçidinde daha önce de  kazalar yaşandığını söyleyen öğrenci konseyi başkanı Selim Kayhan’a, bu olay sonrası konseyin ne yaptığını sorduk. Kayhan şunları anlattı: “Bugüne kadar benim bildiğim en az 4 tane kaza var. 2 yıl önce Ezgi Ünal arkadaşımız da burada kaza geçirmişti. Bu kazaların nedeni yolda hız yapılması ve kullanılan ışıkların yeterince görülememesidir.”

Yolun sorumluluğu Belediye’de değil

Trafik ışıklarının yerini değiştirebilmek, en azından daha görünür bir yere koydurabilmek için neler yapabilecekleri adına Öğrenci Konseyi  rektörlüğe danışmış. Ancak okulumuzun önünden geçen Çırağan Caddesi’nin bir protokol yolu olduğu, dolayısıyla Beşiktaş Belediyesi’nin değil, İstanbul Valiliği’nin kontrol alanında olduğunu öğrenmişler. Öğrenciler dertlerini henüz Vilayet’e anlatamamışlar.

Tara’nın kazasıyla ortaya çıkan bir diğer durum da okuldaki ambulansın  yetersizliği olmuş. Kazanın hemen ardından okulun ambulansına konulan yaralıya ilk yardım yapılacakken,  çantada eksik malzemelerin tespit edilmesi, ambulansın ışığının yanmaması gibi problemler çıkmış.  Kayhan’a göre bu eksiklikler  Konsey tarafından Rektörlüğe bildirilmiş ve  çoğu giderilmiş.
 

Çözüm ne olabilir?

Son yıllarda bu yolda yaşanan trafik kazalarına çözüm ne olabilir konusuna gelindiğinde, ışıkların ve yaya geçitlerinin daha işler ve sık olması akla geliyor. Bu cadde üzerine  sürücüleri yavaşlatmak için tümsek konulması önerisi de söz konusu,  ancak bu yükseltilerin yapılabilmesi için Valiliğin özel izni gerekiyormuş.

Son kazayla çoğumuzun aklına gelen,  kırmızı kapı olarak bilinen kapının kullanıma açılması. Ancak Öğrenci Konseyi Başkanı Kayhan’a göre, bu durum daha riskli: 

“Kırmızı kapının sürekli açık durması demek,  öğrencilerin alt geçidi tamamen unutup,  ışıkları sürekli kullanmaya başlaması demek. Doğru olan şey ışığın yerini en azından biraz daha görünür şekilde düzenlemek.”

Çözüm yöntemleri elbette vardır ama burada söz konusu olan bürokratik engeller ve ihmaller.  Şimdilik öğrenciler olarak, geçecek birkaç “özel ve protokoler” arabanın,  o geçitleri kullanan öğrencilerden daha önemli olup olmadığı sorusunu sormaktan başka elimizden bir şey gelmiyor.