DETAY Haberler
Dünyada her gün milyonlarca olay oluyor ve milyonlarca gerçek gün yüzüne çıkıyor. Bunların bazılar sınırlı bir kitleden uzağa gitmezken bazıları yankı uyandırabiliyor. Peki biz bunlardan ne kadarına erişiyoruz? Haberdar olduklarımız sadece politika ve ekonomi haberleri mi olmalı? Şaşırtıcı olaylar, günlük hayatta gözden kaçırdığımız bazı ayrıntılar, görünenin aksine üzerine derin düşünülmesi gereken konular. Akan zamandan yakalayabildiğimiz “detay,,lar…

Haber: Nesrin Uysal, Seda Tezcan

Obez kelimesine yasak geliyor

İngiltere’de aşırı şişman çocukları rencide etmemek için “obez” kelimesine yasak getirilmesi öneriliyor. Telegraph’ın haberine göre, Liverpool İl Meclisi yetkilileri, kilolu çocukları “damgalamaktan” kaçınmak için, bu çocukları tanımlarken kullanılan söz konusu kelimenin yasaklanmasını teklif etti. Bu kelimenin yerine “sağlıksız kilo” teriminin getirilmesi planlanıyor. Ancak sağlık uzmanları, obez kelimesinin yasaklanmasının ciddi bir meselenin üstünün örtülmesine yol açacağı uyarısında bulunuyor ve teklife karşı çıkıyorlar.

İngiltere’nin fast food türü yiyecekleri fazla tüketen ülkelerden biri olduğu düşünüldüğünde, basit bir isim değişikliğinin soruna ne kadar çözüm olacağı akıllarda soru işareti bırakıyor. Kentte 11 yaşındaki erkek çocuklarının yaklaşık yarısının, bu yaştaki kızlarınsa yüzde 40’ının aşırı kilolu olduğu bildiriliyor.

İçi dışı bir balık

Çılgın Japon bilim adamları artık şaşırtmıyor.

Okullarda hayvanların sindirim sistemini öğrenmek için kurbağaların içini açma devri artık sona eriyor. Çünkü Japon bilim adamları "içi dışı bir" Japon balığı ürettiler. Bilim adamları amaçlarını, yapılan araştırmalarda hayvanlara zarar vermeden onları gözlemlemek olarak açıkladılar. Bu balık gerçek bir Japon balığı üzerinde değişiklikler yapılarak üretildi. Yeni balık, türünün tüm genel özelliklerine sahip. Üstelik bu balık üretilirken hiçbir sağlık sorunu da ortaya çıkmamış. Bilim adamları balığın sadece laboratuarlarda ve eğitimde kullanılmasının yanı sıra yakın zamanda hayvan severler için de satışının başlayacağını duyurdular. Bilim adamlarının söylediğine göre bu özel Japon balığı 2,5 kg ağırlığa ulaşabilecek ve yaklaşık 20 yıl yaşayabilecek.


Parfümler rafa kalkıyor 
 
Bilindiği gibi kadınlar erkekleri etkilemek için çok çeşitli parfümler kullanıyorlar ve buna bir servet harcıyorlar. Ama ortaya çıkan gerçek herkesi yanılttı.Florida Üniversitesindeki bilim adamlarına göre kadının doğal kokusu erkeklerin ilgisini çekmek için en iyi yol. Yapılan deneylere göre, erkeklerdeki testosteron hormonu, kadınların yumurtlama döneminin işaretlerine karşılık veriyor. Böylece parfümlere bu kadar para harcamaya da gerek kalmıyor.

“Masal sandık gerçek oldu”

Geçirdiği şiddetli gribin ardından Klein Levin sendromuna yakalanan İngiliz Louisa Ball günlerini uykuda geçiriyor. Bazen birkaç gün bazen de birkaç hafta aralıksız uyuyan genç kızın hastalığı karşısında tıp çaresiz kalıyor.15 yaşındaki genç kızın arkadaşları onu masallardaki gibi “uyuyan prenses” olarak anıyorlar.


 “DİKKAT cellat aranıyor”

 Zimbabve hükümet yönetimi, son celladın “ağır vicdan azabı” sonucu emekli olmasıyla, ilanla yeni bir cellat aramaya başladı. Son celladın, artık vicdanı rahatsız olduğu için işine devam edemeyip emekli olması ile 50 kadar idam mahkumunun yeni cellat bulununcaya kadar “kurtulduğu” belirtildi. Kısa sürede yeni bir cellat bulamayan hükümet de çareyi ilan vermekte buldu. Aranan yeni cellatta haliyle iş tecrübesi aranmıyor. Sadece lise mezunu olması yeterli. Hükümet yeni bir cellat arayışı içinde.


‘İnsan’ şaşırtmaya devam ediyor

Hırvat genç kız komadan çıkıp akıcı bir şekilde Almanca konuşmaya başlayınca doktorlarını şaşırttı.

13 yaşındaki kızın ailesi kızlarının okulda daha yeni Almanca eğitimi görmeye başladığını ve Almanca kitap okumaya çalışıp Alman kanalı izlediğini söyledi. Ancak kızlarının kesinlikle bu kadar iyi Almanca konuşamadığını belirterek şaşkınlıklarını dile getirdiler. Sadece 24 saat komada kalan genç kızın durumuna yüksek ateşin neden olabileceği söyleniyor. Doktorları “Böyle bir travmadan sonra iyileşme sürecinde beynin nasıl tepki vereceğini asla bilemezsiniz” diyerek, vakanın alışılmadık olduğunu söyledi.

Dünyanın yörüngesi 8 santimetre kaydı

Deprem dünya'nın kendi etrafındaki dönüş süresini 1.26 mikrosaniye kısalttı, yörüngesini ise 8 cm kaydırdı.
Geçtiğimiz günlerde Şili’de meydana gelen deprem sonucu dünyanın yörüngesinin 8 cm kaydığı öne sürüldü. NASA uzmanlarından Richard Gross tarafından yapılan hesaplamalara göre, dünyanın bir günü 1.26 mikrosaniye kısaldı. (Saniyenin milyonda biri mikrosaniye olarak adlandırılıyor.)

Araştırmayı yürüten Richard Gross'a göre, aynı hesaplama modeli 2004'teki 9.1'lik Sumatra depremine uygulanacak olursa, o depremde de Dünya'nın bir gününün 6.8 mikrosaniye kısaldığı ortaya çıkıyor. Sumatra depreminin yol açtığı eksen kayması ise 7 cm.