Ne Olursan Ol Gel!
Burada lokavt yok ama oyuncu da yok!
 
Süper Lig, 1.Lig, 2.Lig’den oluşan üniversiteler arası basketbol organizasyonlarında 2. Lig’de bulunan
Kız ve Erkek Basketbol takımlarımızın kaptanları okul takımlarına gereken ilginin gösterilmesini
istiyor ve ekliyor: “Ne olursan ol gel”.
 
Basketbol’un Kısa Tarihçesi

1891 yılında Amerikan futbolunu çok sert bulan beden eğitimi öğretmeni James A. Naismith bir salonun karşılıklı
iki duvarına sepet asarak yeni bir oyun oynatmaya başlattı. Başlangıçta dokuzar kişilik iki takımla oynanan Basketbol kısa sürede ilgi gördü ve hızla dünyanın öbür ülkelerine de yayıldı. Beyzbol ve Amerikan Futbolu oyuncuların salonda sakatlanmalarını önlemek için oluşturulan bu oyun, günümüzde ise milyonları peşinden sürüklüyor.

Basketbol, Türkiye’de ise ilk defa 1904 yılında Robert Koleji öğrencileri tarafından oynandı. Fakat bilinçli ve kapsamlı bir şekilde yayılmasını 1911’de Galatasaray Lisesi Beden Eğitimi Öğretmeni olan Ahmet Robenson sağladı. İlk müsabaka Dünya’daki siyasi karışıklıklar yüzünden anca 1921 yılında Yüksek Öğretmen Okulu öğrencileri ile İstanbul’da yaşayan Amerikalılar arasında yapıldı. 1 Mart 1959’da ise Basketbol Federasyonu kurularak bu spor dalı resmiyet kazandı
.
 
Galatasaray Üniversitesi’nin basketbol takımları okulumuzun kuruluşundan bu yana üniversiteler arasında oynanan liglerde temsil ediyor. Erkek Basketbol Takımı’nın kaptanlığını Ege Baydu, Kız Basketbol Takımı’nın ise Tuğçe Yalçın yapıyor.

Üniversitenin kuruluşundan bu yana faaliyet gösteren Kız ve Erkek Basketbol Takımlarına oyuncu seçimleri, okulların açılışıyla başlıyor. İsteyen herkesin katılabildiği seçimlerde okulun anlaştığı Antrenör Barış Aydın her iki takım için de seçimler yapıyor. Kız Basketbol Takımı’nın kaptanı Tuğçe Yalçın, okulda kız yoğunluğunun fazla olmasına rağmen oyuncu bulmakta zorluk yaşadıklarını söylüyor. 6 yıldan bu yana afiş astığını belirten Yalçın, genel olarak kızların ilgisinin olmadığından yakınıyor.

Okulun bütün ihtiyaçlarını karşıladığını belirten Ege: “Okul bizim forma, top, gibi ihtiyaçlarımızı karşılıyor. Antrenmanlarımız Galatasaray Lisesi’nde Pazartesi, Çarşamba, Perşembe günleri saat 19:00’da gerçekleşiyor. Maç günü de okul bize servis ayarlıyor” diyor. Turnuvaların 5 Mart’ta başladığını belirten Tuğçe Yalçın, kızların maçlarının 1 haftada neticelendiğini erkeklerde ise bu sürenin 2 hafta sürdüğünü belirtiyor.
 
Antrenmanların ve maçlarının derslerini etkileyip etkilemediğini sorduğumuzda kaptanlardan rahatlatıcı bir cevap geliyor. Okula başladıklarından bu yana hiçbir sorunla karşılaşmadıklarını belirten kaptanlar, hocalarının kendilerine anlayışla karşıladıklarını belirtiyorlar. Ama yine de hocadan hocaya değiştiğini de vurgulamayı da ihmal etmiyorlar.
 
Süper Lig, 1.Lig, 2. Lig’den oluşan üniversiteler arası basketbol organizasyonlarında, kız ve erkek takımlarımız 2.Lig’de yer alıyor. Kızların 2.Liginde bizimle beraber 3 takım yer alıyor. Erkeklerde ise bu rakam 16. Kız takımı, 2007 senesinden bu yana 1. Lig’de olmasına rağmen, geçen sene 2.lig’e düştü. Erkek takımı ise 2006 senesinden bu yana 2,Lig’de mücadele ediyor.
 
Neden basketbolu seçtiklerini ve gelecek arkadaşlara ne söylemek istediklerini sorduğumuzda, Erkek Basketbol Takımı Kaptanı Ege, basketbol tercihini ailesinin de basketbolcu olmasına bağlıyor. Onlardan etkilendiğini ve bu spora başladığını belirtiyor. Takıma katılmayı düşünen arkadaşlarına ise “Başımızın üzerlerinde yerleri var” diyor. Kız Takım Kaptanı Tuğçe Yalçın ise “Bunu Bodrum’da yaşamama bağlıyorum. Ya halk oyunlarını seçecektim. Ya da basketbolu… Ben ikincisini seçtim” diyor. Gelecek arkadaşlara da “Ne olursan ol gel” demeyi de unutmuyor.