GSÜ Kız Tenis ve Erkek Tenis takımları süper ligde
Üniversite takımlarından oluşan liglerde, süper lige yükselen ve 2005’ten bu yana okulumuzu temsil eden GSÜ kız ve erkek tenis takımları, yeni Roger Federer*’ler ve Caroline Wozniacki*’ler arıyor. Erkek Tenis Takım Kaptanı Ali Katipoğlu ve Kız Tenis Takım Kaptanı Görkem Yüksel, özellikle kulüplerde lisanslı oynamış sporcuları beklediklerini belirtiyor.
Şüphesiz ki, 1874 yılında tenis oyununu başlatan İngiliz subayı Wingfield, zamanla bu sporun bu kadar popüler olacağını tahmin etmemişti . Günümüzün en yaygın sporlarından biri olan tenise Fransızlar, bu sporun “Le jeu De Palimc” dedikleri oyuna benzediğini söyleyerek sahip çıkıyor, İngilizler ise “Real tennis” diyerek bu sporun anavatanın kendi ülkeleri olduğunu öne sürüyor.

Tenisin geçmişinin 1800’lü yıllara dayanmasına rağmen ülkemize gelmesi biraz zaman almış. Tenis, Türkiye’de 1900’lü yıllarda, İngiliz diplomatlar aracılığıyla tanıtılıyor. 1915 yılından itibaren  Türkiye’deki Amerikan kolejlerinde tenis oynanmaya başlanıyor. Fenerbahçe’de ilk tenis kulübünü ise Fuat Hüsnü Kayacan kuruyor. 1953 yılında Türkiye Tenis Federasyonu’nun kurulmasıyla da tenis ülkemizde resmiyet kazanıyor.

Galatasaray Üniversitesi Tenis Takımı ise, 2005 yılından itibaren okulumuzu temsil ediyor. GSÜ erkek tenis takımında şu öğrenciler yer alıyor; Ali Katipoğlu (Siyaset Bilimi), Altay Baran(FİT), Dorukhan Akkaya (İletişim), Cem Koç (İletişim), Nevzat Kocabay (Uluslararası İlişkiler). Kız Takımı, Görkem Yüksel (FİT), Merve Fettahoğlu(FİT), Elif Yıldız (İletişim)’dan oluşuyor.

Aynı zamanda tenis antrenörü olan erkek takımının kaptanı Ali Katipoğlu, özellikle lisanslı tenis oyuncuları veya daha önceden başka kulüplerde lisanslı olarak oynamış oyuncuları beklediklerini belirtiyor. Kendilerinin Tenis Kulübü değil; Tenis Takımı olduklarını, Üniversite Liglerinin en üstü olan Süper Ligde mücadele ettiklerini, dolayısıyla profesyonel oyuncular aramak zorunda olduklarını belirtiyor. Ama seçimlere katılıp başarılı olanların da takımda yer alabileceğini sözlerine ekliyor.

Kız takımı kaptanı Görkem Yüksel ise, okulun top, kort ve eşofman ihtiyaçlarını karşıladığını; özellikle, Yard. Doç. Dr. Şebnem Gökçeoğlu ve üniversitenin Sportif, Kültürel Faaliyetler Sorumlusu Cumhuriyet Şahin’in her sorunlarıyla ilgilendiğini belirtiyor. Antrenmanlara turnuvaların başlamasına 2 hafta kala başladıklarını ve Ortaköy’de bulunan Korukent’in kortundan faydalandıklarını söylüyor. Haftanın 2 günü antrenman yaptıklarını belirten Yüksel, yarışmaların ise Antalya Belek’te 1 hafta içerisinde başlayıp bittiğini söylüyor. Ulaşım ve konaklama ihtiyaçlarının okul tarafından karşılandığını da sözlerine ekliyor.

Yarışmaların ve antrenmanlarının derslerini etkileyip etkilemediğini sorduğumuzda Ali Katipoğlu: “Malesef yarışmalarımız vize dönemine denk geliyor. Böyle olunca mazeret sınavına girmek zorunda kalıyoruz. Bu sınavlar da genelde normal sınavlara göre daha zor oluyor” diyor.

GSÜ tenis takımlarının başarılarına gelirsek, 3 ligden oluşan (Süper Lig,1.Lig ve 2.Lig) üniversitelerarası turnuvalarda GSÜ erkek takımı 2009 yılında 2.Lligde olmasına rağmen, 2 senede en üst lig olan Süper Lig’e çıkmayı başardı. Kız takımı ise, 2009 yılında 1. Lige düştükten sonra tekrar Süper Lig’e çıkmayı başardı. Şu an iki takım da Süper Lig’de mücadele ediyor. Ayrıca toplam 80 takımdan oluşan liglerde, GSÜ’nün iki takımı da son 2 senedir ilk 10’a girmeyi başardı. Her ne kadar profesyonel oyuncular arasalar da GSÜ Tenis Takımı’nın herkese açık olduğunu belirten Katipoğlu, Tenis Kulübünün kurulması için de çaba sarf edeceğini ve bu spora başlamak isteyenlere yardımcı olacağını belirtiyor. GSÜ Tenis Takımlarının uzun vadedeki hedefinin ise, Süper Lig’de kalmak ve zirvede kalıcı olmak olduğunu sözlerine ekliyor.

 
*Roger Federer:Dünya sıralamasında 4.sırada bulunan İsviçreli tenisçi.

*Caroline Wozniacki:Dünya sıralamasında 1.sırada yer alan Danimarkalı tenisçi.


Kız takımı kaptanı:

Görkem Yüksel
g.yuksel3@gmail.com
0539 477 61 97

 

Erkek takımı kaptanı:

Ali Katipoğlu
ali8426@gmail.com
0555 361 47 95