Önyargıları yıkmak için inadına: cingeneyiz.org

 

Çingeneler, kamuoyundaki önyargıları yıkmak için kurdukları “cingeneyiz.org” sitesi ile altı yıldır yayınlarını gönüllülerle sürdürüyorlar. Web sitesinin artık radyosu ve online TV’si de yayında. Editör Ali Mezarcıoğlu,” ’Buçuk bir hayat yaşıyoruz,  önyargıları, hurafeleri aşarak buçuğu tam yapmak istiyoruz” diyor.

Haber: Ediz Tokabaş

"Çingene olarak adlandırılan veya kendini Çingene olarak kabul eden herkes: Burası sizin siteniz." Sitenin sloganı, bu topluluk mecrasının amacını ortaya koyacak kadar net. Biz yine de siteye biraz daha ayrıntılı bir bakış atmak istedik ve sitenin editörü Ali Mezarcıoğlu’yla bir söyleşi gerçekleştirdik.

 “Kültürü tanıtan köprü”

cingeneyiz.org sitesini kurma fikri nerden çıktı ?                                                                                               Temsil edilme ihtiyacının tespitiyle ortaya çıktı.  Kültürümüz kimi zaman ya negatif bir biçimde yansıtıldı ya da sempatik gösterme adına soytarılık gibi gösterildi. Oysa ‘Çingenelik’ binlerce yıllık köklü bir zanaat medeniyeti. Biz de kültürümüzü en doğru biçimiyle yansıtabilmek, önyargılara karşı gerçekleri ortaya koymak amacıyla sitemizi kurduk. Çingeneyiz.org bugün hem çingeneler arasında bir iletişim ağı hem de çingene olmayanlara çingene kültürünü en doğru şekliyle tanıtmayı amaçlayan bir köprü.


Romanlarla ilgili ilk site değilsiniz. Neden yeni bir site yayınlama gereği duydunuz?

Derneklere, yerel kuruluşlara ait internet sitelerinden farklı olarak bizim sitemiz tüm Türkiye Çingenelerini temsil etme iddiasını taşıyor. Nitekim bu yüzden kuruluş aşamasında "Çingene olarak adlandırılan veya kendini Çingene olarak kabul eden herkes. Burası sizin siteniz." sloganını benimsedik. Önyargılar ve hurafeler yüzünden Çingeneliği temsil ederken yeni isimler aranıyor. Biz böyle yapmadık, doğrudan doğruya Çingeneyiz dedik. Ancak bu şekilde önyargıların aşılabileceğine, toplumun diğer kesimleri sağlıklı bir ilişki kurabileceğimize inanıyoruz.

“Gönüllülerin katkısıyla”

6 yıla yaklaşan bir yayın süresi var.Bu istikrarı nasıl sağladınız ?

Sürekli yeni gönüllülerin katkılarıyla yoluna devam ediyor sitemiz. Herkes imkan ve zaman bulduğu ölçüde sitemize katkı sağlıyor. Tabi profesyonel, sistematik bir çalışma modelimiz yok. Ama böyle olması pek çok açıdan avantaj yaratıyor.Aslında meselenin özü şu, Çingeneyiz.org ihtiyaç sahiplerinin bizzat sürece dahil olduğu bir kanal..

Bu 6 yıl boyunca her hangi bir sorunla karşılaştınız mı?

Ali M.: Site hemen hiç aksamadığı gibi sürekli kendini geliştirebildi. Önce site kuruldu. Sonra siteye online bir radyo eklendi. Şimdi ise online Çingeneyiz TV yayın hayatına başladı.
 

Sitenin işlerliğini sağlayan bir çekirdek kadro var mı?
Biz kendimizi Çingeneyiz.org ailesi olarak tanımlıyoruz. İlişkilerimiz de öyle. Bu büyük aile içerisinde çekirdek-çevre gibi bir ayrım yok...   “ 72,5 millet 73 millet“ Sitede “biz azınlık olarak değerlendirilmek istemiyoruz, eşit vatandaş muamelesi görmek istiyoruz” diyorsunuz, biraz açar mısınız?

Sitemizin “amacımız” bölümünde, herkes gibi yurttaşlık haklarından yararlanmak istediğimizi ifade ettik. Çingenelere karşı önyargılarla şartlanmış insanlarla karşılaştığımız her yerde sorunlar yaşıyoruz. Bu zihniyet ortadan kalkana kadar da sorunlar yok olmaz. Diğer taraftan geçmişten bugüne her zaman bize olumlu yaklaşan, bizlerle iyi ilişkiler kuran insanlar da oldu. Mesela “72,5” millet deyişini 73 millet diye düzelten halk ozanları da çıktı bu topraklardan. İnanıyoruz ki 72,5 millet değişini lafta bile olsa 73 millet şeklinde söyleyebilenler çoğaldıkça sorunlar çok büyük bir hızla çözülebilecek. 
 

“Kendini gizlemeden


Çingeneler hayatlarının  hangi alanlarında en çok zorluklarla karşılaşıyor?En önemli problemler ekonomik temelli. Özellikle iş bulma alanında çok sorun yaşanıyor. Bizim mahallelerimizde işsizlik ülke ortalamasının neredeyse birkaç misli. Eğitimli Çingeneler bile eğer kendilerini gizleyemiyorlarsa bu alanda sorun yaşıyorlar.