Yaz demek caz demek 
 

Yaz demek biraz da caz demek.. Bu sene 18.si düzenlenen Uluslararası İstanbul Caz Festivali 1-19 Temmuz tarihleri arasında İstanbul’un muhtelif sahnelerinde ve yer yer sokaklarda gerçekleşecek. 40 konserin gerçekleşeceği festivalin kısa bir seçkisi huzurunuzda..

 

 

Miles Davis’in anısına:

 

20. yüzyılın en ilham verici caz müzisyenlerinden Miles Davis’in ölümünün 20. yılında, zamanında Davis’le birlikte çalışmış üç duayen müzisyen Marcus Miller, Wayne Shorter ve Herbie Hancock aynı sahneyi paylaşacak.

 

Marcus Miller’ın müzik direktörlüğünde gerçekleşen ‘Tribute to Miles’ projesi dünya prömiyerini İstanbul’da yapacak. Konser 7 Temmuz Perşembe akşamı saat 21.00’de Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde.

 

Ve nihayet Paul Simon

 

Simon & Garfunkel’ın yarısı, Amerikan ozan müzisyen geleneğinin önemli isimlerinden Paul Simon ilk defa İstanbul’a geliyor.

 

13 grammy ödüllü Paul Simon müzikal kariyerinin yanı sıra aktivist kimliğiyle de tanınıyor. Simon, son solo albümü “So Beautiful or So What”ı çok kısa bir zaman önce yayınladı ve ardından hemen Avrupa Turnesine başladı. Turnenin İstanbul ayağı aynı zamanda festivlain kapanış konseri olacak. Paul Simon 19 Temmuz Salı akşamı saat 21.00’de Cemil Açıkhava Sahnesi’nde.

 

“Caz için farklı bir yer”

 

‘Strange Place For Jazz’ projesi festivalin en merak edilen konserlerinden biri. 21. yüzyılda özellikle Avrupa cazının en önemli isimlerinden piyanist Esbjörn Svensson’a adanan bu gecede üç ekip sahneye çıkacak. İsimler iddialı: Esbjörn Svensson Trio’nun basçısı Berglund’un yeni grubu Tonbruket, Arto Tunçboyacıyan’ın konuk sanatçı olacağı İlhan Erşahin’in projesi “Love Trio” ve son olarak geçtiğimiz ekim ayında İstanbul’da unutulmayacak bir konser veren fusion grubu “Medeski Martin & Wood”.

Doğaçlamalara epey açık bu konser serisinin ismi içeriğiyle ilgili ipucunu veriyor. 9 Temmuz Cumartesi akşamı Tersane’de gerçekleşecek konser şiddetle tavsiye edilir.


‘Afro Blues’la coşalım

 


Malili ikili Amadou & Mariam bu sene festivalin güzel sürprizlerinden oldu. Mali geleneksel müziğini Afro Blues’la birleştiren ikili ‘Je Pense à Toi’ parçasıyla tanınırlığını arttırdı.

 

97’den beri birlikte müzik yapan ikili, Manu Chao, Gorillaz ve Blur’dan Damon Albarn, Etiyopyalı rapçi K’Naan gibi isimlerle birlikte çalıştı. İstanbul’a ilk defa geliyorlar. Amadou & Mariam’ı 18 Temmuz Pazartesi akşamı, saat 22.00’de Marmara Esma Sultan’da dinlemek mümkün.

 

Sokakta ücretsiz konserler İstanbul Caz Festivali'nin, geçen sene ilkini gerçekleştirdiği Tünel Şenliği’nin ikincisi, festivalin ilk hafta sonu gerçekleşecek. 2 Temmuz Cumartesi günü saat 18.00’den itibaren Tünel ve galata civarında köşe başlarında müzik sesi duyabilirsiniz. Sahne alacak ekiplerden bazıları: Okay Temiz, Emin Fındıkoğlu Dörtlüsü, Neil Cowley Trio, The Souljazz Orchestra, Pinettes Brass Band, Elif Çağlar ve Jehan Barbur.