Alan memnun, satan memnun (!)
Üniversitemizin kantin fiyatları çoğu öğrenci tarafından eleştiriliyor. Anketimize katılan öğrencilerin yarısından fazlası kantin fiyatlarını pahalı bulduğunu söylüyor. Biz de öğrencilerin bu sorununa duyarsız kalmayıp uzun yıllardır GSÜ kantinini işleten Kenan Şafak’a sorularımızı yönelttik.

 

“…Kantin değil lüks bir kafe”

 

Ürün fiyatlarını nasıl belirliyorsunuz?

Öğrenci konseyi ve yönetim ile birlikte belirliyoruz ve bu fiyatların dışına çıkamıyoruz. Günümüz Türkiye koşullarında bütün ürünlere yüzde 20-25 zam gelmesine rağmen biz sezon başından beri hiçbir ürüne zam yapamıyoruz. Mesela, çayı 5 senedir 50 kuruştan satıyoruz.

Fiyatların fazla olduğunu düşünenler var. Bu konuda ne söyleyebilirsiniz? 

Bizi sıradan bir kantinle eşdeğer tutanlar var. Burası aslında bir kantin değil lüks bir kafe. Dışarıdaki lüks bir kafenin masrafları ne ise burası da öyle. Öğrenci arkadaşlarımızın çoğu bu durumu biliyor ama bilmeyenlerin fiyatların fazla olduğunu düşünmesi normal.

Fiyatlarla ilgili nasıl tepkiler alıyorsunuz?

Şimdiye kadar kötü bir tepki görmedik. Kullandığımız ürünlerin yalnız Maret, Pınar, Banvit gibi seçkin markalardan oluşması ve bu ürünleri titizlikle sunmamız nedeniyle aksine teşekkür ediyorlar. Yalnız bazen yemekhanedeki fiyatla karşılaştırma yapanlar oluyor.

Diğer üniversitelere baktığımızda fiyatların okulumuz kantininden daha uygun olduğunu görüyoruz. Buna ne diyorsunuz?

Eğer ben merdiven altı mallar kullanıyor olsaydım, bu kaliteyi elde edemezdik. Size bir örnek vereyim; 2,50TL ve 4,50 TL tutarında iki çeşit ton balığını öğrencilere sunduk ve inanın ucuz olana talep olmadı. Ayrıca buranın kirası, deniz kenarı ve arka kantin olarak değişiyor. Deniz kenarındaki kantinin metrekaresi 500 TL iken arka kantin daha uygun fiyatta. Bu da maliyenin belirlediği fiyatlar.

Fiyatlarda indirime gitmeyi düşünüyor musunuz?

 Fiyatların düşmesi söz konusu değil. Aksine, yönetim ile görüşüp arttırmak istiyoruz; çünkü bu masrafları başka türlü karşılayamam. Yönetime sunduğum bir öneride, 4 çalışanımı çıkararak indirime gidebileceğimi söylemiştim ancak yönetim de buna yanaşmadı. Her sene çalışanlara 100 TL zam yapılıyor, kiramız da cabası. Bu kalitede bu hizmet başka türlü verilemez.

“Kantin fiyatlarından rahatsızım”

Anket yaptığımız yüz öğrenciden aldığımız cevaplar, üniversitemizdeki öğrencilerin yüzde 77’sinin kantin fiyatlarını pahalı bulduğunu, yüzde 33’ünün ise var olan fiyatlardan memnun olduğunu gösterdi. Yaptığımız anket ve röportaj sonucunda kantin fiyatlarından öğrencinin de işletmecinin de memnun olmadığını gösteriyor. İşletme kaliteyle fiyatları paralel tutmaya

çalıştığını söylüyor. Fakat çoğu öğrencinin fiyatları yüksek bulmasının haklı sebepleri, diğer okulların fiyatlarına bakarak anlaşılabiliyor.