Detay Haberler
Dünyada her gün milyonlarca olay oluyor ve biz bir çoğunu öğrenemiyoruz bile. Çoğumuzun gözden kaçırdıkları, bazen tuhaf bazen de önemli denebilecek ayrıntıları yine sizlerle paylaşıyo­ruz. Gündemin gerisinde kalan silik detayları, biraz daha vurgulu hale getiriyor ve yoğun günde­mimizden biraz da olsa sıyrılıp farklı pencerelerden dünyaya bakıyoruz.

Derleyen: Nesrin Uysal

TAKDİRE DEĞER PROJE

Üniversite öğrencisi Kim, işitme en­gelliler için oluşturduğu telefon pro­jesi ile ses frekanslarını yazıya çe­virebiliyor ve tam tersini de yapabi­liyor. Böylelikle işitme engelli bir in­san ile işitme engelli olmayanların iletişimi rahatlıkla sağlanmış oluyor. Ancak uzun telefon görüşmeleri için henüz uygun olmayan proje, önümüzdeki birkaç yıl için­de geliştirilecek ve böylelikle bu problemin de çözülebile­ceği düşünülüyor.

AY NEDEN PARLIYOR?

NASA’nın geçen yıl su bulmak için Ay’ı vurma denemesinde kul­lanılan roketin, yüzlerce kilo su, civa, gümüş ve başka kimyasalla­rı açığa çıkardığı bildirildi. Bilim in­sanlarına göre, Ay’ın geceleri “gü­müş gibi” görünmesinin nedeni de bu. Uzmanlar, Ay’daki mevcut gü­müşün çok küçük oranlarda ve dağınık olduğunu ve sadece Ay yüzeyinin parlamasını sağlayabildiğini açıkladı. 

BMW, LOGOSUNU İNSANLARIN RETİNASINA BASTI

İnsanlar Güneş’e çıplak gözle doğrudan bakıp ardından gözlerini kapattıklarında bir görüntü oluşur ve birkaç saniye bo­yunca bu görüntü gözümüzü kapatsak da hafızamızda kalır. BMW de bunu kul­lanarak çektiği reklamıyla tartışma yarat­tı. Bu etkiyi sağlamak için güçlü flaşların kullanıldığı reklamda seyirci bu flaşın motorsikletin farların­dan geldiğini zannediyor.Reklam filminde, yarışa hazırlanan motorsiklet şampiyonu Ruben Xaus, seyircilere “hayallerinizi yaşamak için gözlerinizi kapat ve derinlere bakın, belki bu da sizin rüyanızdır ” diyor. O anda ekran kararıyor ve izleyici göz­lerini yumuyor. Gözkapaklarındaki BMW logosuyla karşılaşı­yor ve logonun gitmesi birkaç saniye sürüyor.  

‘ÇİNGİLİZCE’ KALKIYOR

Son yıllarda, Türkiye’de de büyüyen bir sorun haline gelen yabancı söz­cük kullanımı, Çin’de yasak haline geldi. Çin hükümeti, gazetelerin, ya­yımcıların ve internet sitelerinin başta İngilizce olmak üzere yabancı köken­li kelimeleri kullanmalarını yasakladı. Çin basın yayın kurumu, Çinceye zarar verdiğini söyledikleri Çinlilerin “Çingilizce” olarak tanımladıkları İngilizce ile Çincenin karışımı ifade­lerden uzak durulması gerektiğini belirttiler. Kuruma göre yabancı kelimenin kullanılmasının şart olduğu durumlarda Çince bir açıklama da yazılacak. 

SENİ PAMUKLARA SARMALAR SARARIM!

İngiltere’de 45 yaşındaki kütüphane görevlisi Graham Barker, daha önce kimsenin yap­madığı bir koleksiyona merak sal­dı. Barker, 26 yıl boyunca kendi gö­bek deliğinde biriken pamuk parça­larını kavanozlar içinde biriktirerek 22.1 gram pamuk elde etti. Azim­le biriktirdiği pamuk parçalarıyla re­korlar kitabına girmeye hak kaza­nan tuhaf koleksiyoncu, başlarda koleksiyonunu göster­mekte zorlandığını söyledi. Barker’ın koleksiyonunda her renkten pamuk bulunuyor. Pamukların rengi Barker’in kullandığı havlu ve iç çamaşırına göre değişiyor. 

SESSİZ ARABALARIN SESİ ÇIKMAYA BAŞLAYACAK

Elektrikli arabalar benzinli arabalara göre daha sessizdir. Bu küçük ayrıntı aslında büyük bir so­runa neden olabilir. Pek çok insan elektrikli ara­baları 3.5 metre yakınına geldiğinde anca du­yuyor. Özellikle görme engelliler için büyük bir problem olan bu durumu çözmek isteyen Lotus firması elektrik­li arabalarına benzinli bir arabanın motor sesini birebir taklit ede­cek bir sistem geliştirdi. Bu sistem dışarıdan normal bir araba se­sini verirken arabanın içindekiler dışarıya verilen sesten etkilen­meyecek.