Demli Demolar
Malzemeler: Müzik-sever/müzik-yapar dostlara açık bir ev, birkaç enstrüman, harlı muhabbet, ya­ratıcılık ve internet. Sonuç: Albümleri olmasa da tanıdığımız gruplar, sanal ortamdan kulağımıza dolan güzel müzikler... Albüm tanıtımından ziyade, albümleri olmayan grupları tanıtacağımız say­fanın bu ayki konukları “Seni Görmem İmkansız” ve “Büyük Ev Ablukada”.
 
Haber: Gözde Kazaz
 
Büyük Ev Ablukada 

Biz kurduk istersek umursamayız ya…(abluka burada başlıyor çünkü) Turgut Uyar

Evde takılma hali güzel müzikler ortaya çıkarı­yor. ‘Büyük Ev Ablukada’ da bunun farkında. Ekip, Cihangir’deki evlerinde toplanıp bazen muzır, bazen de sakin sakin çalıp söylüyor. Peki, kim bu insanlar? Galiba isimlerin onlar için pek önemi yok. Sitelerinde yazana göre, Canavar Bana­var, Balon Suyladadolar, Afordinsman Salihins, Ben Tek 

Siz Hepiniz, Bariton ve Galvaniz Gelbiraz’dan oluşuyor ‘Büyük Ev Ablukada’ ekibi.

Turgut Uyar’ın aynı isimli şiirinden ismini alan grup, ne zamandır bir arada müzik yapıyor bilinmez ama internet ortamına salınmaları çok da eskiye dayan­mıyor. 2008’den beri var olan Myspace sayfalarında, ekip üyeleri müziklerini akustik, teyp müziği ve indie karışımı olarak tanımlamış. Tanımlamalara takılmaya gerek yok; genel olarak Büyük Ev Ablukada dinlenile­si bir müzik yapıyor. Müziklerini güzelleştiren de ko­lektif olarak ortaya çıktığının sonuna kadar belli olma­sı. Hesaplanmış, ayarlanmış düzenler üzerinden git­miyor şarkılar; bazıları bilinen parça formatında iler­lerken bazıları evde yapıldığını bağırıyor; sanki orta­ya bir kayıt cihazı konmuş da etrafında iyi vakit geçi­ren insanlar var.

Büyük Ev Ablukada, orada burada konserlere devam ediyor. 26 Ocak’ta Şişhane’deki Salon’da bir konser­leri olacak. Ondan önce nerelerde çıkıyor bu insan­lar diye bakınmak ve ne çalıyorlar dinlemek istersiniz diye adres: http://www.myspace.com/olmadikacariz

Seni Görmem İmkansız

İki kadın karşılıklı oturuyor. Önlerinde ses gelgitleri için synthesizer, armonika, başkaca türlü çeşitli ses oyun­cakları. Sanki bir ev muhabbetinin orta yerinde, akılları­na düşen derdi şarkıya dökmek için masalarını kurmuşlar, o denli kendiliğinden ve samimi ‘takılıyorlar’. Oyun arala­rındaki sessizlikte alkışlar devreye giriyor. Seni Görmem İmkansız’ın bir konseri aşağı yukarı böyle geçiyor.

Tuğçe Şenoğlu ve Gaye Su Akyol tarafından geçen sene kurulan “Seni Görmem İmkansız”ın isim kaynağı sır de­ğil. 80’lerin ‘modifiye’ Türk sanat müziği parçası “İmkansız” grubunun ismine ilham vermiş. Ekip, parçalarını “olması mümkün olmayan her şey”e ithaf ettiklerini söylüyor. Bu id­dialı açıklamanın ucu yine de açık, durum o kadar umut­suz değil; “Beni görmen imkansız, ama yine de sana bağ­lı.” diye de ekliyorlar myspace’deki sayfalarında.

Seni Görmem İmkansız’ın müziğini ilgi çekici kılan ne? Sa­nırım, temiz olmayan ses dünyaları. ‘Sound’larının steril olma kaygısı yok, müziğin gittiği yer bazen kakafoniye va­rıyor. Ama dert değil, o karmaşanın içinden müziğin düzeni diyebileceğimiz şey çıkıyor ortaya. Müzik zaten öyle bir şey, kendi evrenini yaratıyor ortaya çıktığı her seferde. O ev­ren ya mükemmelliğiyle ya da çarpık çurpuk, güvensiz ha­vasıyla ilgimizi çekiyor ya da büsbütün uzaklaştırıyor bizi, başka evrenlere yol alıyoruz. Seni Görmem İmkansız’ın ev­reni de tekinsiz, eğlencesi var olmasına var, ama o da der­diyle birlikte geliyor. Grup, ne olursa olsun kendine bir ev­ren yaratmış, bu evrenin içinde istediği atı koşturabiliyor. Yakın bir zamanda ilk albümlerini yayınlayacakları haberi dolaşıyor. Albüm yayınlandıktan sonra bu kirli ve güzel ses evreninin daha temizlenmiş ve ‘ayarlanmış’ bir hale gelip gelmeyeceği önemli bir soru, cevabını yakında göreceğiz.

İsminden gelen ilhamdan mı bilinmez, Seni Görmem İmkansız’ın parçalarındaki –özellikle “Çok Mutlusun”da - ‘Ağır damar’ tonunu hissetmemek olanaksız. William Blake’in “Kaplan Kaplan” şiirini seslendirdikleri aynı isim­li parça, belki de en karanlık çalışmaları. “Tarçın Geze­geni” başlangıcında sürprizle ayrı bir yere sahip. Mehmet Güreli’nin “Kimse Bilmez” yorumunu da dinlemeye doyul­muyor. İşin heyecanını kaçırmadan grubun sitesini hatırla­talım: http://www.myspace.com/senigormemimkansiz