Artık GSÜ'de Bir Ragbi Takımı Var: GSÜ Fellas
Futbol, basketbol gibi tanıdık sporlardan başka heyecanlar arayan GSÜ öğren­cileri için üniversitemizde artık yeni bir spor seçeneği mevcut: Ragbi.

Haber: Çiğdem Toparlak

Ragbi, İngiliz menşeili bir spor dalı olarak Türkiye’de fazla bilinmiyor. Türkiyeliler dünyanın önde gelen ragbi takımlarından Yeni Zelanda milli ta­kımını, performanslarından ziyade maç­lardan önce yaptığı el kol hareketleriyle ünlü “Haka Dansı” ile tanıdı. Birçoğumuz ise ragbiyi Amerikan futboluyla karıştırı­yoruz. Bunun nedeni ise, her iki oyunda da oval top kullanılması ve topa hem el, hem de ayakla müdahale edilebilmesi. Türkiye’de 2007 yılından bu yana Türki­ye Beyzbol, Softbol, Korumalı Futbol ve Ragbi Federasyonu’na bağlı resmi bir ragbi ligi bulunduğunu ise pek az kişi bi­liyor. Bu ligde yaklaşık 12 takım müca­dele ediyor.

Ragbi dünya çapında Ragbi Birliği ve Ragbi Ligi olarak ayrılan iki birliğin ku­rallarına göre oynanıyor. 7’li ragbi oyun sistemi mevcut olsa da Türkiye’de rag­bi, genellikle 15’er kişilik ekiplerin oluş­turduğu takımlarla oynanıyor. 40 dakika­lık iki devreden oluşan ragbi maçların­da temel kural pasları ileriye değil geri­ye doğru vermek. İleri doğru pas verildi­ği takdirde ofsayt oluyor ve top karşı ta­kıma geçiyor. Bu nedenle hücum oyun­cuları belli bir açıyla, defans oyuncuları ise düz çizgi halinde diziliyorlar.

Ragbi oynanış biçimi bakımından sürek­li koşu ve mücadele gerektirdiği için bas­ketbol, futbol ve benzeri sporlara göre daha yorucu. Bu yüzden sporcuların yüksek kondisyona sahip olması gereki­yor. GSÜ ragbi kulübü “GSÜ Fellas” bu sporu yapmak isteyen herkesi destekle­me amacı taşıyan bir kulüp olduğundan fiziki ve kondisyonel yapısına bakmaksı­zın herkesi kulübe davet ediyor.

Kulüp şimdilik saha antrenmanlarını Cuma günleri saat 18.00 – 20.00 ara­sında Galatasaray Lisesi halı sahasında (Grand Cour) gerçekleştiriyor. Bunun dı­şında haftada iki gün kondisyon ve ağır­lık antrenmanları oluyor. Antrenmanlarda eğitimler kulüpteki rag­bi konusunda tecrübeli kadro tarafından veriliyor. Takımdan Çağan Aceter, ilerle­yen günlerde başka kulüplerde oynayan tecrübeli oyuncuların da antrenmanlara katılıp yeni ragbi’cilerle bilgilerini payla­şacaklarını belirtiyor.

GSÜ Fellas’a katılmayı düşünen yeni üyelerin herhangi bir üyelik ücreti öde­mesi gerekmiyor. Fakat kulüp yeni kurul­duğu için ileride saha, forma, donanım ve ulaşım gibi ihtiyaçlardan dolayı üye­lerin yardımı gerekebilir. GSÜ Ragbi Kulübü’nün uzun vadedeki hedefi sağlam bir kadro ile Türkiye Rag­bi Ligi’nde yer almak. Bu kapsamda bu sene çeşitli ekiplerle hazırlık maçları dü­zenlenmesi planlanıyor. Gelecek sene ise ligde iddialı bir takım olmayı planlı­yorlar.

GSÜ Fellas’a katılmak isteyenler Klüp­ten Çağan Aceter’le iletişim kurabilirler.

e-posta: cacater@gmail.com

tel: 0537 203 22 90