Editör'ün Notu
Merhaba,
 

İki ayın ardından yeni sayımızla çıkageldik. Bu sefer dergi çıkar­manın ne menem bir şey olduğunun biraz daha ayırdına vardık ve Ocak ayının Detay’ını biraz daha kapsamlı yapmaya çalıştık. Bu ayın dosya konusu gönüllülük projeleri. Bu geniş alanın bir ucundan tuttuk: Üniversite öğrencilerinin çocuklarla birlikte ça­lıştığı sivil toplum kuruluşlarından söz ettik. Bu çalışmalarda yer almış öğrencilerin deneyimlerini Büyüteç sayfalarımızda oku­mak mümkün.

Okulda yaşadığımız sorunlara kafa yorduğumuz anket sayfa­mızın konusu ise yemekhanenin bitmeyen kuyrukları. Bu sefer anket sorularını 100 öğrenciye değil 50 öğretim görevlisine yö­nelterek yemekhane sorununa farklı bir açıdan bakmak istedik. Bu arada Aralık sayımızın anket konusu olan sahile arabaların park edilmesi sorunundaki sevindirici gelişmeler kimsenin gö­zünden kaçmamıştır. Bu durumla ilgili kısa bir haberi Detay say­falarında bulabilirsiniz.

Kampüsle ilgili kafa yorduğumuz bir başka dert ise geçen haf­talarda bir anda her yerde karşımıza çıkan koca reklam pano­ları. “Bu panolar neden burada?”, “Öğrenciler panolarla ilgili ne düşünüyor?” gibi soruların cevabını ilerleyen sayfalarda bulmak mümkün. Şimdiden haber verelim, Detay ekibi panoların ahvali­ni sorgulamaya devam edecek. Söyleşi bölümünün bu ayki konuğu Ahmet Kuyaş. Hocamızla sinema ve televizyondan, tarihin kadın karakterlerine uzanan bir söyleşi gerçekleştirdik. Kuyaş’ın kendi arşivinden fotoğraflar eşliğinde hazırladığımız bu söyleşiyi okumanızı tavsiye ederiz.

Bu sayımızda öğrenci sorunlarına yer verdiğimiz iki haberimiz mevcut. Okurken çalışmak zorunda kalan öğrencilerin durumu nedir merakıyla yola çıktığımız, ‘çalışan öğrenciler’ haberini ve İngiltere’deki öğrenci hareketlerinin en son durumunu okumak mümkün. Geçen ay eksik bıraktığımız spor ve kültür- sanat mevzularıyla ilgili boşlukları bu ay dolduruyoruz. Spor haberlerinin yeni ve ha­reketli mecrası bloglar ve kampüste çalışmalara yeni başlayan ragbi takımıyla ilgili haberlerimiz spor kontenjanından… Geçti­ğimiz ay başlayan Kutluğ Ataman’ın “İçimdeki Düşman” sergi­siyle ilgili izlenim yazımızı ve Galatasaray Kültür Merkezi’nde açılan “İki Kıta İki Yaka” sergisini derginin ilerleyen sayfaların­da okuyabilirsiniz. Bu sayıdan itibaren düzenli olarak yer ver­meyi istediğimiz “Yayınladıkları demo kayıtlarıyla dinleyicileri­ni arttıran müzik grupları” sayfasının ilk konuklarıyla içeride ta­nışmak mümkün. Ve Detay’dan bir nevi ‘popüler kültür’ hizme­ti: Edebiyattan dizi camiasına sıçrama yapan Behzat Ç.’yi, di­zinin uyarlandığı kitabın yazarı Emrah Serbes ve Radikal’de yazdığı televizyon eleştirilerinden tanıdığımız sosyolog Orhan Tekelioğlu’yla konuştuk.

Detay’ın eski sayılarına ulaşmak isteyenler varsa hatırlatalım: Detay’ın artık güncel bir internet sitesi var. http://detay.gsu.edu.tr/ adresinden detay arşivine ve bize ulaşabilirsiniz. Özellikle eleştirilerinizi bekliyoruz.

Herkese iyi okumalar.

Gözde Kazaz