Detay Haberler
İlginç buluşlar, şaşırtan hayatlar, hayatın içinden kesitler kısacası hayatın kendisi… Haber ajanslarından geçen bir sürü haber çoğu zaman kulağımıza bile gelmiyor. Bu sayıda da sizlere bu kenar-köşe haberlerden ilginç olanları derledik. Kendi gündemimizi “detay”larda arıyor, dünyanın farklı yerlerinden farklı gerçeklere de göz atıyoruz.
Derleme: Nesrin Uysal - Mehmet Akın

Dövme adam “göz boyadı”!

Amerika’nın Oregan eyaletinde yaşayan Matt Gone’un vücudunun yüzde 98’i dövmelerle kaplıydı, ama bu onu tatmin etmedi ve geçtiğimiz günlerde gözlerine de mürekkep enjekte ederek gözlerini boyadı. “İnsan dama tahtası” olarak tanınan Gona, gözüne işlemi kendisi yaptı ve gözlerinin birini yeşile, birini maviye boyadı. Mutantlara ilgisi olduğu için böyle yaptığını belirten Gone, “Tehlikeli bir şey, ama dövme konusunda bilgiliyim, bu yüzden bu riski aldım” diye konuştu. Dili dâhil tüm vücudunda dövmeleri olan bu çılgın adam, bugüne kadar dövmeleri için yaklaşık 90 bin lira harcamış.
Kavanozda karpu
 
Rize’nin Pazar ilçesinde yaşayan ve ÇAYKUR’a ait bir fabrikada işletme şefi olarak çalışan 61 yaşındaki ziraat teknikeri Veysel Hatırnaz, kavanozda karpuz yetiştirdi. Amatörce sebze meyve yetiştiriciliği yapan Hatırnaz; ceviz büyüklüğündeki karpuz fidesini cam kavanoza yerleştirip büyümesini bekledi. Uzun süre sağlam ve yeşil kalabilmesi için de kavanoza sulandırılmış bakır, sülfat ve kireç karışımı ilave etti ve kavanozun kapağını kapattı. Karpuz uzun sürede yetişen bir meyve olduğu için büyük emek sarf ettiğini söyleyen Hatırnaz böyle bir olayı gerçekleştirdiği için mutlu olduğunu söyledi.


Buzağıya ilginç bir süt anne

Hindistan’ın Kilchu köyünde bir kadın, annesi ölmüş bir buzağıyı emziriyor. Buzağı üç aylıkken annesini kaybetmiş ve Chouthi Bai buna dayanamayarak onu emzirmeye başlamış. Buzağıyı günde 3 4 defa emziren Bai, bir bebeğin neye ihtiyacı varsa ona da onları sağlamak gerektiğini söylüyor. Yakında normal besinleri de buzağıya yedirmeye başlayacak. 46 yaşındaki Bai’yi annesi zannederek arkasından hiç ayrılmıyor. Hindulara göre inekler kutsal sayıldığı için Bai “Onu büyütürsem tanrılar memnun olacaktır.” Diyor.


Japonlardan ilginç bir deney
Bir Japon roketi 300 metre uzunluğundaki metal bir kurdeleyi teorilerini kanıtlamak için uzaya bıraktı. Geleneksel uzay araçları yörüngede manevra yapmak için yakıt harcamak zorunda kalıyordu. Bu da maliyeti daha da arttırıyordu. Test edilen teori ise yakıt yerine uzun bir parça metali kullanarak bunun bir yelken görevi görmesini sağlamak. Öne sürdükleri bu teorinin doğruluğu da uzaya bıraktıkları bu kurdele ile test ediyorlar. 2.5 cm genişliğindeki bu kurdele uzaydaki elektronları süpürerek topluyor ve bir akım oluşturuyor. Henüz başarısı ölçülmese de çalışmaların 2013-2014 yılına kadar olgunlaşması bekleniyor.
 
 
 

“Falcı ahtapot” öldü

Güney Afrika’da düzenlenen 2010 Dünya Kupası’nda maç sonuçlarının tahminleriyle turnuva boyunca 1’ 336 kazandıran ve ünlenen Paul isimli ahtapotun öldüğü açıklandı. Paul çok yakında yakılacak ve külleri ziyarete açılacak. Ünlü ahtapot, kupada 8 maçı doğru tahmin etti ve “falcı ahtapot” olarak anılmaya başladı. Paul, Oberhausen kentinde kaldığı “Sea Life” akvaryumundan da temmuz ayında emekliye ayrılmıştı.
 
‘Kara gün’ dostu

Kış aylarının en vazgeçilmezlerinden olan şemsiye artık bize boşuna yük olmayacak. Nasıl mı? Bir Amerikan firması olan ‘Ambient’, hava durumu bilgisi veren akıllı bir şemsiye üretti. Şemsiyeyi sapındaki lamba sayesinde dışarı çıkmadan önce yanımıza alıp almamamız gerektiğini bileceğiz.